26 listopada o 10:15 w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych odbędzie się wykład oraz warsztaty solarygraficzne Marka Jasińskiego - fotografika z Warszawy oraz Łukasza Fajfrowskiego - fizyka z Międzynarodowego Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur we Wrocławiu. Zajęciom będzie towarzyszyła wystawa zdjęć najlepszych polskich solarygrafistów w galerii "Pod Hugonem".
W technice solarygrafii fotografuje się wędrówkę słońca po niebie aparatem otworkowym z czasem naświetlania od kilku miesięcy do roku. Zapraszamy rodziców z dziećmi, nauczycieli matematyki, przyrody i fizyki z uczniami, nauczycieli plastyki z członkami szkolnych kółek fotograficznych, a także dorosłych zainteresowanych techniką fotografii słonecznej.
Marek Jasiński od 30 lat jest artystą fotografikiem. Jego zdjęcia solarygraficzne zdobywały nagrody na międzynarodowych wystawach. Łukasz Fajfrowski jest autorem pierwszego sensacyjnego zdjęcia słonecznej analemmy. NASA zamieściło je na swojej stronie jako "astronomiczne zdjęcie dnia" – http://apod.nasa.gov/apod/ap140320.html.
Po wykładzie dla chętnych odbędą się warsztaty, na których każdy będzie mógł skonstruować aparat do wykonania własnego zdjęcia solarygraficznego. Grupy szkolne obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem mikolaj@math.uni.wroc.pl. Na warsztaty należy przynieść: aluminiową puszkę po napojach (najlepiej 250 ml), czarną taśmę izolacyjną, nożyczki, nożyk do tapet i cienką igłę (a najlepiej nakłuwacz do mierzenia poziomu cukru we krwi).
Wykład odbędzie się w godzinach 10:15-11:45 w sali HS, a warsztaty w godz. 12:00-13:00 w sali 601.