Obrona pracy doktorskiej mgr. Karola Dudy

Zapraszamy na publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr. Karola Dudy pt.

Dynamika i obliczalność w geometrycznej teorii grup.

Obrona odbędzie się 30 listopada 2023 r. (czwartek) o godzinie 14:15 w sali WS w Instytucie Matematycznym UWr.

Obrona pracy doktorskiej mgr. Adama Malinowskiego

Zapraszamy na publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr. Adama Malinowskiego pt.

Grupy Ellisa w teorii modeli i zbiory silnie generyczne.

Obrona odbędzie się 29 września 2023 r. (piątek) o godzinie 16:00 w sali HS w Instytucie Matematycznym UWr.

XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr

Zapraszamy na Wydział Matematyki i Informatyki UWr na wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykłady odbędą się we środę 20 września 2023 w sali 25 Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy też na XXI Maraton Matematyczny

Zapisy na wykłady (dla grup od 5 osób w górę, pojedyncze osoby nie muszą się zapisywać wcześniej): promocja@cs.uni.wroc.pl

Harmonogram:

• 11:15 Marek Adamczyk (II UWr) O zarabianiu na giełdzie twierdzeniem cosinusów

Podczas wykładu opowiem o pewnym algorytmicznym podejściu do grania na giełdzie, którego matematyczną esencją jest sprytne używanie cosinusów.

• 12:10 Paweł Rychlikowski (II UWr) Co potrafią, a czego nie potrafią duże modele językowe takie jak chatGPT?

Udostępniony publicznie w zeszłym roku chatGPT bije rekordy popularności, budzi zaciekawienie, ale również kontrowersje i obawy. W czasie wykładu zastanowimy się nad tym czego można oczekiwać od tego typu narzędzi i jakie są ich ograniczenia.

• 13:10 Jarosław Wróblewski (IM UWr) Bomby zegarowe w ciągach liczbowych

Podczas wykładu poznamy przykłady ciągów liczbowych, które zachowują się w zaskakujący sposób – zupełnie inny niż można byłby to wnioskować na podstawie obserwacji wielu początkowych wyrazów.

• 14:15 Zbigniew J. Jurek (IM UWr) Czy warto rzucać monetą?

W codziennym spotykamy się z sytuacjami, w których nie znamy rezultatów naszych działań. Na podstawie kilku przykładów przedstawimy jak rachunek prawdopodobieństwa pomaga w takich sytuacjach. Wspomnimy Caspara Neumanna (z Breslau/Wrocławia) i jego udział w powstaniu tzw. tablic przeżycia. Podpowiemy, jak wygrać wyścig na ciągu cyfr losowych, a także jak „rzucając igłę na podłogę” możemy wyznaczyć liczbę pi.

Obrona pracy doktorskiej mgr. Adama Kaszubowskiego

Zapraszamy na publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr. Adama Kaszubowskiego pt.

Problemy wyjścia dla procesów typu Lévy’ego oraz ich zastosowania.

Obrona odbędzie się 18 września 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 12:00 w sali A w Instytucie Matematycznym UWr.