Zmarł prof. Paweł Głowacki

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w niedzielę 17 marca zmarł prof. Paweł Głowacki, wieloletni pracownik naszego Instytutu.

Paweł Głowacki zajmował się analizą harmoniczną. Był znakomitym dydaktykiem, uwielbianym przez studentów. Przez wiele lat prowadził wykłady z analizy i analizy funkcjonalnej.

Pogrzeb odbędzie się w  czwartek, 21 marca, o godzinie 13:20 na cmentarzu przy ul. Osobowickiej 59 we Wrocławiu.

Maciej Kucharski laureatem nagrody PTM dla młodych matematyków

Z przyjemnością informujemy, że nasz doktorant z Kolegium Doktorskiego Matematyki, Maciej Kucharski, został uhonorowany Nagrodą Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla Młodych Matematyków za rok 2023. Nagroda została przyznana za cykl dwóch prac z analizy harmonicznej.

Co roku Polskie Towarzystwo Matematyczne wyróżnia młodych (do 28. roku życia) obiecujących matematyków, którzy odznaczają się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi.

fot. Paweł Piotrowski (UWr)

Tamara Frączek laureatką LVII konkursu na najlepszą pracę z zakresu teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki

Nasza absolwentka, studentka Kolegium Doktorskiego Matematyki, Tamara Frączek została laureatką pierwszej nagrody w LVII ogólnopolskim konkursie Polskiego Towarzystwa Matematycznego na najlepszą pracę z zakresu teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki.

Praca magisterska Pani Tamary Branching-selection particle system with semiexponential increments napisana pod opieką dr. Piotra Dyszewskiego (IM UWr) dotyczyła dynamiki systemów poruszających się cząstek, które ulegają podziałom i selekcji. Takie modele stosowane są przez fizyków do modelowania propagacji frontu. W swojej pracy Pani Tamara opisała prędkość rozprzestrzeniania się takiego systemu cząstek.

W tym samym konkursie wyróżnienie uzyskał nasz absolwent Michał Dąbrowski za pracę magisterską Statistical Arbitrage in Polish Equities Market using deep learning techniques napisaną pod opieką dr. Marka Adamczyka (II UWr). Pan Michał zbadał technikę arbitrażu statystycznego jaką jest handel parami, w której zamiast opierać się na dwóch silnie skorelowanych aktywach, drugi z nich zostaje zastąpiony skonstruowaną z tzw. „czynników ryzyka” replikacją tego pierwszego.

Wyróżniona została także praca licencjacka Pani Martyny Werety Oscylacje okresowe w układach elektrycznych napisana pod opieką prof. dr. hab. Grzegorz Karcha (IM UWr). W swojej pracy Pani Martyna dokonała matematycznej oraz numerycznej analiza kilku modeli z teorii obwodów elektrycznych wykazujących oscylacje okresowe.

Szczegóły i wyniki konkursu

fot. Paweł Piotrowski (UWr)

Mariusz Mirek laureatem nagrody PTM im. Stefana Banacha

Z przyjemnością informujemy, że profesor Mariusz Mirek z naszego Instytutu został laureatem Nagrody Głównej Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stefana Banacha za rok 2023. Nagroda została przyznana za istotny wkład w rozwój dyskretnej analizy harmonicznej, m.in. za przełomowe wyniki dotyczące zbieżności niekonwencjonalnych średnich ergodycznych.

Nagroda im. Stefana Banacha to jedna z najbardziej prestiżowych nagród matematycznych przyznawanych w Polsce.

Rusza tutornia

W poniedziałek 11 marca startuje tutornia w sali 202 (obok wejścia do Instytutu od strony parkingu).

Godziny pracy tutorni:
poniedziałek: 8:00 – 18:00
wtorek: 8:00 – 17:00
środa: 9:15 – 18:00
czwartek: 8:00 – 18:00
piątek: 8:00 – 18:00.

Plan dyżurów tutorów

Spotkanie w sprawie wyboru specjalności

Spotkanie studentów pierwszego roku z opiekunami specjalności w sprawie wyboru specjalności odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. o godz. 18:00 w sali WS.

Planowane są 5-10 minutowe prezentacje specjalności i czas na pytania od studentów.

Seminarium wydziałowe

W imieniu Dziekana Wydziału serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 27 lutego o godz. 12:30 w Instytucie Informatyki w sali 119.

Prelegentem będzie Maciej Piróg, adiunkt w Instytucie Informatyki UWr (absolwent naszych studiów informatycznych, doktorat na Oksfordzie, postdoc w KU Leuven), który prowadzi badania w obszarze semantyki formalnej języków programowania, wykorzystując metody algebry uniwersalnej w opisie tzw. efektów obliczeniowych. Wygłosi on wykład pt.

Algebry szyte na miarę efektów.

Przed wykładem o 12:00 Dziekan zaprasza na ciasto i kawę.

Subskrybuj RSS - studenci