kariera

Szkoła dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon

Koło Naukowe Matematyków Teoretyków UWr, prof. Ewa Damek, prof. Piotr Hajac i prof. Jacek Miękisz organizują kolejną edycję szkoły dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon. Szkoła odbędzie się w Będlewie od 1 września (kolacja) do 7 września 2024 r. (śniadanie).

Celem szkoły jest pokazanie studentom rozmaitej i aktualnie żywo rozwijającej się matematyki zanim wejdą w wąską specjalizację. Szkoła odbędzie się w systemie hybrydowym, zdalna transmisja umożliwia uczestnictwo zarówno wykładowcom, jak i studentom z zagranicy, dlatego  wykłady będą po angielsku.

Wykłady powinny być dostępne dla studentów, którzy ukończyli podstawowe kursy analizy, algebry, algebry liniowej, topologii, równań różniczkowych, rachunku prawdopodobieństwa, funkcji analitycznych i analizy funkcjonalnej. Oczekujemy, że każdy z zaproszonych wykładowców spróbuje przybliżyć swoją dziedzinę badań studentom mającym za sobą tylko podstawowe kursy.

Zachęcamy studentów do udziału w tej szkole. Należy się w tym celu zarejestrować, wybierając rodzaj uczestnictwa: on-site bądź online. Studenci, którzy uczestniczą w szkole będą mogli wygłosić referaty (po polsku) i serdecznie ich do tego namawiamy.

Więcej informacji na stronie szkoły.

Prestiżowa publikacja Mateusza Staniaka

Z przyjemnością informujemy, że nasz doktorant Mateusz Staniak, wspólnie ze współpracownikami z Northeastern University i University of Michigan, opublikował artykuł w Nature Protocols na temat nowego oprogramowania do statystycznej analizy bardzo dużych zbiorów danych ze spektrometrii masowej.

Nature Protocols (200pt MNiSW, IF=15) to jeden z tzw. Nature Journals, do których należą między innymi Nature czy Nature Communications. Zaproszenie do publikacji w Nature Protocols ilustruje duże uznanie i praktyczną wartość oprogramowania tworzonego w grupie prof. Vitek, przy znacznym udziale Mateusza.

Rekrutacja na studia matematyczne

Ruszyła rejestracja elektroniczna w ramach rekrutacji letniej na studia I i II stopnia na kierunku matematyka. Zachęcamy do zapoznania się za szczegółowymi terminami i zasadami rekrutacji na studia licencjackie oraz na studia magisterskie. Samej rejestracji można dokonać w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów. Jest na to czas do 11 lipca 2024 r. (I stopień) bądź do 13 września 2024 r. (II stopień).

Błażej Wróbel profesorem!

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał dr. hab. inż. Błażejowi Wróblowi, pracownikowi Instytutu Matematycznego PAN i naszego Instytutu, tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie matematyka.

Obrona doktoratu mgr. Jakuba Gogoloka

Zapraszamy na publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr. Jakuba Gogoloka pt.

On model theory of fields with operators.

Obrona odbędzie się 13 czerwca 2024 r. (czwartek) o godzinie 17:30 w sali WS w Instytucie Matematycznym UWr.

Rozprawa doktorska, streszczenie oraz recenzje rozprawy dostępne są tutaj.

Gala 57. edycji Konkursu PTM na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki

Zapraszamy na galę 57. edycji Konkursu PTM na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki, która rozpocznie się w piątek 19 kwietnia 2023 r. o godz. 16:00 w sali WS Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku pierwszą nagrodę zdobyła nasza absolwentka (a obecnie doktorantka) Tamara Frączek, a wyróżnieni zostali nasz absolwent Michał Dąbrowski oraz nasza studentka Martyna Wereta.

Program Gali:
1) Omówienie wyników konkursu przez Przewodniczącą Jury prof. Małgorzatę Bogdan.
2) Wystąpienie głównego sponsora konkursu: Allianz.
3) Referaty nagrodzonych osób: Tamara Frączek (Uniwersytet Wrocławski), Kinga Sztonyk (Politechnika Wocławska), Michał Makowski (Uniwersytet Warszawski).
4) Prezentacja plakatów wyróżnionych prac.
5) Przerwa kawowa.

Wyniki Konkursu

Lei Chen laureatką nagrody im. Kamila Duszenko

Laureatką dziesiątej edycji Nagrody im. Kamila Duszenko została Lei Chen. Licencjat z matematyki otrzymała na Uniwersytecie w Pekinie, a doktorat pod kierownictwem Bensona Farba obroniła na Uniwersytecie Chicagowskim. Obecnie pracuje w Uniwersytecie Maryland.

Lei Chen jest autorką pionierskich prac na temat struktury grup klas odwzorowań powierzchni, grup warkoczy, przestrzeni konfiguracyjnych, oraz grup homeomorfizmów rozmaitości ze szczególnym naciskiem na związki między tymi obiektami. Na przykład, otrzymała (samodzielnie i we współpracy) szereg ważnych wyników na temat uogólnionego problemu realizacji Nielsena, to znaczy, czy grupy klas odwzorowań oraz grupy warkoczy mogą być realizowane przez homeomorfizmy oraz wyniki dotyczące klasyfikacji morfizmów między grupami warkoczy i związanym z tym problemów istnienia cięcia.

Jej hobby są śpiewanie, snowboarding oraz tenis.

Więcej o Kamilu Duszence można przeczytać tutaj.

Maciej Kucharski laureatem nagrody PTM dla młodych matematyków

Z przyjemnością informujemy, że nasz doktorant z Kolegium Doktorskiego Matematyki, Maciej Kucharski, został uhonorowany Nagrodą Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla Młodych Matematyków za rok 2023. Nagroda została przyznana za cykl dwóch prac z analizy harmonicznej.

Co roku Polskie Towarzystwo Matematyczne wyróżnia młodych (do 28. roku życia) obiecujących matematyków, którzy odznaczają się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi.

fot. Paweł Piotrowski (UWr)

Subskrybuj RSS - kariera