Proces dyplomowania podlega ogólnym przepisom zawartym w Regulaminie studiów w Uniwersytecie Wrocławskim. Niniejsza procedura doprecyzowuje sposób postępowania oraz niektóre zapisy Regulaminu studiów i innych aktów prawnych regulujących kwestie związane z procesem dyplomowania, w tym:
- Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego nr 98/2016,
- Uchwała Rady Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego nr 51/2016,
- Uchwała Rady Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego nr 46/2017,
- Uchwała Rady Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 20 października 2009.
- Proces dyplomowania >
- Na proces dyplomowania składa się:
- na studiach I stopnia:
- realizacja zespołowego projektu specjalnościowego,
- przygotowanie pracy dyplomowej (licencjackiej),
- egzamin dyplomowy (licencjacki) - pisemny,
- na studiach II stopnia:
- realizacja seminarium magisterskiego 1 i 2,
- przygotowanie pracy dyplomowej (magisterskiej),
- egzamin dyplomowy (magisterski) – pisemny i ustny.
- na studiach I stopnia:
- Na proces dyplomowania składa się:
- Komisja Prac Dyplomowych >
- Do wykonania części prac związanych z procesem dyplomowania, Dziekan powołuje w Instytucie Matematycznym Komisję Prac Dyplomowych.
- W skład Komisji Prac Dyplomowych wchodzą:
- Prodziekan ds. dydaktyki matematyki,
- Zastępca Dyrektora Instytutu Matematycznego ds. dydaktycznych,
- opiekunowie specjalności,
- osoby wskazane przez Dyrektora Instytutu Matematycznego.
- Do zadań Komisji Prac Dyplomowych należy nadzór nad ofertą tematów prac dyplomowych oraz weryfikacja jakości prac dyplomowych i adekwatności ich oceny.
- Promotorzy prac dyplomowych >
- Opiekę naukową nad studentem przygotowującym pracę dyplomową sprawuje promotor. Promotorem pracy dyplomowej może być zatrudniony na Wydziale profesor lub doktor habilitowany.
- Dziekan, po zasięgnięciu opinii Rady Instytutu Matematycznego, może upoważnić do prowadzenia pracy dyplomowej osobę ze stopniem naukowym doktora.
- W szczególnych przypadkach, na wniosek studenta, Dziekan, po zasięgnięciu opinii Rady Instytutu Matematycznego, może upoważnić do prowadzenia pracy dyplomowej także specjalistę spoza Uczelni.
- Za zgodą Dziekana student może zmienić promotora pracy dyplomowej, pod warunkiem, że nie wydłuży to terminu złożenia pracy.
- Zespołowy projekt specjalnościowy i seminarium magisterskie >
- Zespołowe projekty specjalnościowe i seminaria magisterskie stanowią formę zajęć służącą rozwijaniu kompetencji niezbędnych przy podejmowaniu pracy naukowej, a w szczególności: umiejętności samodzielnego określania problemów badawczych, poszukiwania i studiowania źródeł, formułowania w mowie i piśmie rozbudowanych wypowiedzi na określony temat w obrębie studiowanej problematyki. Jednym z elementów zajęć jest zapoznanie się z wytycznymi dotyczącymi pisania prac dyplomowych przyjętymi na Wydziale.
- Prace dyplomowe (licencjackie i magisterskie) >
- Tematy prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich)
- Oferta tematów prac dyplomowych. Nadzór nad ofertą tematów prac dyplomowych sprawuje Komisja Prac Dyplomowych, która:
- opracowuje wymagania merytoryczne oraz kryteria oceny prac dyplomowych,
- zbiera propozycje problematyki i tematów prac dyplomowych zgłaszane przez pracowników,
- poddaje zgłoszone propozycje tematów prac dyplomowych weryfikacji oraz akceptacji,
- weryfikuje oraz akceptuje tematy prac dyplomowych sformułowane w wyniku uzgodnień między promotorem a dyplomantem,
- ogłasza na stronie internetowej Instytutu wykaz zatwierdzonych propozycji tematów prac dyplomowych.
- Ustalenie tematu pracy dyplomowej przez studenta może nastąpić w formie:
- wyboru tematu z listy ogłoszonej przez Komisję Prac Dyplomowych - student wybiera temat spośród zatwierdzonych propozycji udostępnionych na stronie internetowej Instytutu Matematycznego, a następnie kontaktuje się z pracownikiem zgłaszającym temat (promotorem) w celu potwierdzenia bądź doprecyzowania tematu pracy;
- wyboru tematu spoza listy ogłoszonej przez Komisję Prac Dyplomowych tematów - student kontaktuje się z pracownikiem, pod którego kierunkiem chciałby przygotowywać pracę dyplomową, w celu ustalenia tematu pracy.
- Zmiana tematu pracy dyplomowej. W przypadku konieczności zmiany tematu pracy dyplomowej, wykraczającej poza drobną korektę jego sformułowania lub jego doprecyzowanie, nowy temat wymaga akceptacji przez Komisję Prac Dyplomowych. Informacje o takiej zmianie przekazuje do sekretariatu dydaktycznego promotor pracy dyplomowej.
- Oferta tematów prac dyplomowych. Nadzór nad ofertą tematów prac dyplomowych sprawuje Komisja Prac Dyplomowych, która:
- Zgłoszenie tematyki pracy dyplomowej
- Niezwłocznie po ustaleniu z promotorem tematyki pracy student wypełnia zgłoszenie na Formularzu E.
- W przypadku, gdy temat pracy nie był zamieszczony na liście tematów ogłoszonych przez Komisję Prac Dyplomowych, zgłoszony temat pracy przekazywany jest do zatwierdzenia przez Komisję Prac Dyplomowych.
- Sprawowanie opieki naukowej nad studentem przygotowującym pracę dyplomową odnotowywane jest przez sekretariat dydaktyczny w systemie USOS poprzez zapisanie studenta na przedmiot Przygotowanie pracy licencjackiej lub Przygotowanie pracy magisterskiej. Zarówno student piszący pracę dyplomową jak i jego promotor są zobowiązani do weryfikacji informacji w USOS.
- Zapisanie studenta w USOS jest podstawą zaliczenia promotorowi sprawowania opieki naukowej nad studentem przygotowującym pracę dyplomową do zrealizowanych godzin zajęć dydaktycznych. Pracownikowi sprawującemu opiekę naukową nad studentem przygotowującym pracę dyplomową zalicza się 5 godzin za semestr opieki. Aby promotorowi został uznany semestr opieki naukowej nad studentem przygotowującym pracę dyplomową, zgłoszenie tematu powinno wpłynąć do sekretariatu dydaktycznego nie później niż na 6 tygodni przed końcem zajęć dydaktycznych w danym semestrze.
- Studentowi przysługuje 1 semestr opieki naukowej przy przygotowywaniu pracy licencjackiej i 2 semestry przy przygotowywaniu pracy magisterskiej.
- Przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej
- Pracę dyplomową student przygotowuje pod kierunkiem promotora, indywidualnie lub w formie pracy zespołowej, zgodnie z przyjętymi na Wydziale wytycznymi dotyczącymi merytorycznej zawartości pracy oraz jej strony formalnej.
- Weryfikowanie postępów w pisaniu prac dyplomowych dokonywane jest przez promotorów w trakcie sprawowania opieki naukowej w ramach indywidualnych lub zespołowych konsultacji.
- W przypadku pracy zespołowej wymagane jest, aby zakres i nakład pracy poszczególnych osób był jednoznacznie określony, a rozmiar opracowania adekwatny do liczby współautorów.
- Recenzentów prac dyplomowych wyznacza powołany przez Dyrektora, na wniosek przewodniczącego Komisji Prac Dyplomowych, zespół, w skład którego wchodzą pracownicy o kompetencjach merytorycznych właściwych dla danej specjalności.
- W terminie wyznaczonym przez Dziekana sekretariat dydaktyczny ogłasza listę studentów piszących prace dyplomowe wraz z tematami prac i nazwiskami promotorów oraz wyznaczonych recenzentów.
- Po uzyskaniu akceptacji pracy przez promotora student, drogą elektroniczną, przekazuje do dziekanatu wniosek o otwarcie systemu APD wraz z potwierdzeniem informacji dotyczących tematu pracy, nazwiska promotora oraz recenzenta, a następnie zamieszcza pracę w systemie APD, w terminie zgodnym z harmonogramem obowiązującym w danym roku akademickim.
- Promotor, w systemie APD, dokonuje akceptacji pracy oraz zgłasza ją do sprawdzenia z wykorzystaniem programu antyplagiatowego. W przypadku stwierdzenia podejrzenia plagiatu zostaje uruchomiona procedura opisana we właściwym Zarządzeniu Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Ocena pracy dyplomowej
- Recenzji pracy dyplomowej dokonuje promotor oraz wyznaczony recenzent. Recenzje oraz oceny pracy zamieszczają w systemie APD, a podpisane wydruki recenzji składają w dziekanacie.
- W przypadku rozbieżności ocen promotora i recenzenta za ocenę pracy przyjmuje się:
- wyższą z ocen, jeśli różnica pomiędzy nimi wynosi 0,5 stopnia,
- średnią arytmetyczną ocen, jeśli różnica pomiędzy nimi wynosi 1 stopień,
- ocenę ustaloną przez Dziekana, jeśli różnica pomiędzy nimi wynosi więcej niż 1 stopień lub jedna z ocen jest niedostateczna.
- Weryfikacja jakości prac dyplomowych i adekwatności ich ocen. Weryfikacja jakości prac dyplomowych oraz adekwatności ich oceny dokonywana jest nie rzadziej niż co 3 lata przez Komisję Prac Dyplomowych.
- Tematy prac dyplomowych (licencjackich i magisterskich)
- Egzamin dyplomowy >
- Komisje Egzaminów Dyplomowych
- Dziekan, w porozumieniu z Dyrektorem Instytutu Matematycznego, powołuje na każdy rok akademicki Komisje Egzaminów Dyplomowych (licencjackich i magisterskich). Zadaniem komisji jest przygotowanie pisemnych części egzaminów dyplomowych (licencjackich i magisterskich), w tym: opracowanie zadań, sprawdzenie poprawności rozwiązań zadań przedstawionych przez studentów oraz ich ocenę.
- Egzamin licencjacki
- W co najmniej trzyosobowy skład komisji egzaminu licencjackiego dla danego studenta wchodzą: promotor i recenzent (recenzenci) oraz przewodniczący komisji – powołany przez Dziekana nauczyciel akademicki mający stopień naukowy doktora habilitowanego.
- Egzamin licencjacki przeprowadzany jest trzykrotnie w roku akademickim: w lutym, czerwcu oraz we wrześniu i ma formę pisemną.
- Wykaz efektów kształcenia (treści kształcenia, zagadnienia, przykładowe zadania), weryfikowanych w toku egzaminu, a także szczegółowe informacje dotyczące terminów i zapisów na egzamin podawane są do wiadomości studentów na stronie internetowej Instytutu Matematycznego.
- Ocena z egzaminu dyplomowego jest oceną z części pisemnej.
- Egzamin magisterski
- W co najmniej trzyosobowy skład komisji egzaminu magisterskiego dla danego studenta wchodzą: promotor i recenzent (recenzenci) oraz przewodniczący komisji – powołany przez Dziekana nauczyciel akademicki mający stopień naukowy doktora habilitowanego.
- Egzamin magisterski przeprowadzany jest trzykrotnie w roku akademickim: w lutym, czerwcu oraz we wrześniu i składa się z dwóch części:
- weryfikującej efekty kształcenia odnoszące się do treści podstawowych dla kierunku studiów oraz odnoszące się do specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie wybranej specjalności;
- weryfikującej efekty kształcenia odnoszące się do pracy magisterskiej.
Część pierwsza egzaminu, w zależności od kierunku studiów przeprowadzana jest w formie pisemnej bądź ustnej. Część druga egzaminu przeprowadzana jest w formie ustnej. Warunkiem przystąpienia do drugiej części egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z części pierwszej.
- Wykaz efektów kształcenia (treści kształcenia, zagadnienia, przykładowe zadania), weryfikowanych w toku egzaminu, a także szczegółowe informacje dotyczące terminów i zapisów na egzamin podawane są do wiadomości studentów na stronie internetowej Instytutu Matematycznego.
- Ocena z egzaminu magisterskiego jest sumą ¾ oceny uzyskanej z części pisemnej oraz ¼ oceny uzyskanej na części ustnej.
- Komisje Egzaminów Dyplomowych
- Wynik studiów >
- Zasady wyliczania wyniku studiów określa Regulaminu studiów w Uniwersytecie Wrocławskim.
- Warunkiem uzyskania dyplomu jest otrzymanie oceny co najmniej dostatecznej z pracy dyplomowej i co najmniej dostatecznej z egzaminu dyplomowego.
- Podstawą obliczenia wyników studiów są:
- średnia arytmetyczna ocen uzyskanych w czasie studiów (z wyjątkiem ocen unieważnionych) – A;
- ocena pracy dyplomowej – B;
- ocena egzaminu dyplomowego - C.
- Przy wyliczaniu ostatecznego wyniku studiów uwzględnia się końcową ocenę z egzaminu dyplomowego.
- Wynik studiów pierwszego stopnia określa wzór 3A/4+(B+C)/8.
- Wynik jednolitych studiów magisterskich i studiów drugiego stopnia określa wzór A/2+(B+C)/4.
- Średnią arytmetyczną ocen A oraz wynik studiów, o którym mowa w ust. 4 i 5, oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku stosując ogólne zasady zaokrąglania. (Odrzucenie cyfry 5, 6, 7, 8, lub 9 powoduje zwiększenie cyfry zachowanej o 1).
- W dyplomie ukończenia studiów wpisuje się ostateczny wynik studiów, wyrównany zgodnie z zasadą:
- do 3,25 - dostateczny (3,0),
- od 3,26 do 3,74 - plus dostateczny (3,5),
- od 3,75 do 4,24 - dobry (4,0),
- od 4,25 do 4,74 - plus dobry (4,5),
- od 4,75 - bardzo dobry (5,0).
- Komisja egzaminacyjna może podwyższyć wynik studiów, o którym mowa w ust. 7.1.7, o 0,5, jeżeli student z pracy dyplomowej oraz egzaminu dyplomowego otrzymał oceny bardzo dobre.
Uwaga: Masz jakieś pytanie ? Zadaj je na forum.
Pytania i odpowiedzi
- Czy otrzymując ocenę niedostateczną w lutym, można jeszcze raz przystąpić do egzaminu w czerwcu?
Można. Zgodnie z regulaminem studiów każdy ma prawo dwa razy przystąpić do każdego egzamniu (również magisterskiego). Możliwe jest też zdawanie tego samego egzaminu większą liczbę razy, ale wtedy zgodę musi wyrazić Dziekan.
- Czy można zapisać się na pisemny egzamin magisterski, a później do niego nie przystąpić?
Wg regulaminu: student, który nie przystępuje do egzaminu w podanym terminie, traci po prostu jeden termin egzaminu, chyba, że jest usprawiedliwiony (choroba itp.). W żadnym razie nie oznacza to jednak oceny niedostatecznej.
- Do kiedy student 5. roku powinien mieć zaliczone wszystkie przedmioty? Czy jeszcze przed oddaniem pracy magisterskiej, czy tez dopiero przed wybranym terminem egzaminu magisterskiego?
Wystarczy, że zaliczy wszystko przed egzaminem magisterskim (aby oddać pracę, nie trzeba mieć wszystkich zaliczeń).
Odpowiedzi na część pytań, które pojawiły się na forum studenckim:
- Termin składania prac magisterskich upływa z końcem semestru letniego. Opieramy się tutaj na Regulaminie Studiów § 49. Termin ten można przesunąć jedynie z powodu długotrwałej choroby lub z powodu niemożności wykonania pracy z przyczyn niezależnych od studenta. W celu przesunięcia terminu złożenia pracy student lub opiekun pracy składa wniosek u Dziekana.
- Na pisemny egzamin magisterski należy zapisać się elektronicznie, korzystając ze strony egzaminów dyplomowych.
Terminy Prace dyplomowe Egzamin dyplomowy Egzamin magisterski