Nick Salter laureatem nagrody im. Kamila Duszenko

Laureatem dziewiątej edycji Nagrody im. Kamila Duszenko został Nick Salter. W 2017 r. obronił doktorat w Uniwersytecie Chicagowskim pod kierunkiem Bensona Farba. Był postdokiem NSF w Uniwersytecie Harvarda i Columbii, gdzie następnie pracował jako Ritt Assistant Professor. Obecnie pracuje jako Assistant Professor Uniwersytetu w Notre Dame.

Nick pracuje na pograniczu geometrycznej teorii grup oraz zespolonej geometrii algebraicznej.  Do jego osiągnięć należy odpowiedź na pytanie Donaldsona, które proste krzywe mogą być znikającymi cyklami nodalnych degeneracji gładkich krzywych zupełnych systemów liniowych szerokich wiązek liniowych na rozmaitościach torycznych, oraz dowód hipotezy Griffitsa i Schmidta o tym, że grupa monodromii algebraicznej rodziny zespolonych rozmaitości algebraicznych jest algebraiczna dla rozmaitości Atiyaha–Kodairy.  Również rozwiązał serię otwartych problemów dotyczących topologii przestrzeni różniczek abelowych i przestrzeni wersalnych deformacji.  Powracającym obiektem jego badań jest grupa monodromii.

Nick lubi gotować.  Szczególnie, jest fanem książek kucharskich Yotam Ottolenghi i J. Kenji Lopez Alt. Brał udział w lekcjach gotowania Ranjany Bhargavy, która jest ciotką Manjula.  Jego żona i on warzą piwo.

Więcej o Kamilu Duszenko można przeczytać tutaj.