Zmarł Franciszek Ferdek

Z przykrością informujemy, że 16 lipca zmarł w wieku 89 lat Franciszek Ferdek, emerytowany nauczyciel matematyki i edukator nauczycieli, zasłużony dla wrocławskiego środowiska matematycznego, były pracownik naszego Instytutu.

Czas pracy zawodowej w równej mierze poświęcił kształceniu młodzieży i nauczycieli. W latach 1954-61 pracował w IX, XI i I LO we Wrocławiu, 1962-65 w Okręgowym Ośrodku Metodycznym, 1966-67 w Studium Nauczycielskim, 1968-76 był pracownikiem Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego; 1964-66 prowadził klasę matematyczną z nauką programowania w I LO we Wrocławiu, 1968-76 – autorskie klasy matematyczne w III LO we Wrocławiu (wspólnie ze Stanisławem Fudalim); współautor programu i organizator pierwszej matematycznej klasy „uniwersyteckiej” oraz na początku lat 80. ub.w. pierwszej pracowni komputerowej w III LO; 1969-78 członek Okręgowego Komitetu Olimpiady Matematycznej, wychowawca laureatów i finalistów Olimpiady Matematycznej; autor wielu artykułów o nauczaniu matematyki.
W latach 1980-81 współzałożyciel NSZZ „Solidarność” w województwie wrocławskim oraz założyciel podziemnego pisma „Wolny Głos Nauczycielski”.