Memoriał Urszuli Marciniak

Te otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane są przez FMW, IM UWr we współpracy z Wydawnictwem Logi. Mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak - szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków.

Zwycięzcy kategorii "gimnazja", "szkoły ponadgimnazjalne" i "dorośli" mogą brać udział w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks z pominięciem eliminacji internetowych. Zwycięzcy Mistrzostw Polski biorą udział w Mistrzostwach Świata w Sudoku organizowanych przez World Puzzle Federation

Do zawodów dolnośląskich można się przygotować, rozwiązując zadania z zeszytów i stron internetowych wydawnictwa Logi, natomiast diagramy zadań z Mistrzostw Polski można znaleźć tutaj.

 

zadania treningowe

 

o Uli Marciniak

Ula urodziła się w Warszawie 24 III 1977 roku. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była też zamiłowaną poetką, designerką, fotografką i podróżniczką. Od dzieciństwa uwielbiała wymyślać dla innych zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Swoją pasją chciała się dzielić ze wszystkimi. Dwa lata po studiach założyła wydawnictwo Logi i rozpoczęła cykliczne wydawanie początkowo zeszytów z obrazkami logicznymi, a wkrótce szerokiej gamy łamigłówek logicznych w formie papierowej i elektronicznej. Firma okazała się sporym sukcesem. Ula prowadziła ją z wielką pasją. Swoimi zeszytami sponsorowała niezliczoną ilość szkolnych konkursów, a egzemplarze archiwalne wysyłała do... zakładów karnych. Egzemplarze "Obrazków logicznych" i "Logi-mixów", które wyszły spod Jej ręki, od samego początku otrzymywali także laureaci wszystkich konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich.

O swojej działalności pisała tak: Urodziłam się w czasach, kiedy nie było internetu, a łamigłówek w kioskach było naprawdę niewiele. Trzeba więc było wymyślać samemu! Studiowałam matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie można było na co dzień mieć do czynienia z logiką, zadaniami, główkowaniem, więc - choć nie byłam najlepszą studentką - to okres studiów wspominam bardzo miło. W 2003 roku pracowałam w ówczesnym Generali, a w wolnym czasie rozwiązywałam obrazki logiczne. Miałam zawsze dużo zagranicznych gazetek z łamigłówkami, które z wszelakich podróży przywoził mi mój tata. Zaczęłam patrzeć jakie mają tytuły, okładki, środki, papier, ceny... Zaczęłam kalkulować i projektować. Tak więc gdy w Generali objęły mnie zwolnienia grupowe, to ucieszyło mnie to niezmiernie i tak oto znalazłam się w Urzędzie Gminy Bielany w Warszawie i zarejestrowałam LOGI. Do dziś LOGI jest moją miłością i moją pasją. Stale staram się tę firmę rozwijać i udoskonalać. Staram się utrzymywać miesięczniki na wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i jakościowym (gruby, dobrej jakości papier, lakierowana okładka i sprawdzona drukarnia). Oczywiście zawsze z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i opinie i cieszy mnie każde miło słowo, które od Was otrzymuję. Dziękuję, że jesteście ze mną na dobre i na złe :)

Wspólnie z Ulą planowaliśmy organizację w 2016 roku I Mistrzostw Dolnego Śląska w Łamigłówkach. Niestety w czerwcu 2016 roku pokonała ją bezlitosna choroba. Ula odeszła w wieku zaledwie 39 lat - do końca kreatywna, szlachetna i piękna. Jej dzieło jest nadal kontynuowane przez rodzinę i przyjaciól z pożytkiem dla nas wszystkich.

 

regulamin Memoriału

 1. Organizatorem zawodów jest Fundacja Matematyków Wrocławskich we współpracy z wydawnictwem Logi.
 2. Udział w Memoriale jest bezpłatny i otwarty.
 3. Uczniowie biorą udział w etapie eliminacyjnym w macierzystych szkołach. Mogą wziąć w nich udział także nauczyciele i rodzice. Inne osoby dorosłe mogą wziąć udział w eliminacjach on-line.
 4. Zawodnicy startują indywidualnie w jednej z kategorii:
  a) klasy I-III SP
  b) klasy IV-VI SP
  c) gimnazja
  d) szkoły ponadgimnazjalne
  e) dorośli (studenci, nauczyciele, rodzice i inni).
 5. Eliminacje przeprowadzane w szkołach polegają na rozwiązaniu zestawu zadań przesłanych przez organizatorów w czasie 45 min. w warunkach kontrolowanej samodzielności.
 6. Za rozwiązanie każdego zadania można otrzymać 3 pkt.
 7. Po przesłaniu wyników do organizatorów ustalany jest próg kwalifikacji do finału i ogłaszana jest lista zakwalifikowanych.
 8. W przypadku gdy liczba zawodników z danej kategorii wiekowej, którzy przekroczyli próg eliminacyjny, istotnie przekroczy 100 osób, a przy progu podwyższonym o 1 pkt jest mniejsza niż 50 osób, organizator zażąda dostarczenie prac wszystkich zawodników powyżej progu. Prace te są wówczas sprawdzane z dokładnościa do każdego pola i na tej podstawie ustalana jest ostateczna lista finalisów o długości z przedziału [50, 100]. Organizator może też (o ile będzie  to konieczne) przeprowadzić w szkołach danej kategorii wiekowej dodatkowy etap półfinałowy, na zasadach analogicznych do eliminacji, ale z trudniejszymi zadaniami.
 9. Zadania eliminacyjne i półfinalowe to łamigłówki diagramowe typu: piramidy (wieżowce), lampki, wielokropki, łamigłówki architekta, kakuro, sudoku (klasyczne lub zmodyfikowane). Wszystkie zadania zawierają instrukcję rozwiązania.
 10. Finał rozgrywany jest w sobotę lub niedzielę przypadającą w tygodniu rocznicy urodzin Urszuli Marciniak.
 11. Rozgrywki finałowe składają się z trzech 45-minutowych rund o rosnącym stopniu trudnosci. Pomiędzy rundami są 15-minutowe przerwy. Po każdej rundzie odpadają zawodnicy z najniższymi wynikami.
 12. Wszyscy finaliści otrzymują dyplomy i upominki.
 13. Do Wielkiego Finału wchodzi dziesięciu najlepszych zawodników w każdej kategorii. O kolejności decyduje wynik 3. rundy, a w razie remisów, suma punktów z rund 1-3. Decyzją jurorów liczba finalistów może zostać nieznacznie zmieniona (w zależności od wyników 3. rundy lub rund 1-3).
 14. Zadania finałowe mogą zawierać rozmaite łamigłówki diagramowe, algebrafy i zadania logiczne, w tym łamigłowki geometryczne, topologiczne lub strategiczne.
 15. Wielki Finał składa się z jednej 45-minutowej rundy. O miejscu w klasyfikacji końcowej decyduje liczba punktów uzyskanych w Wielkim Finale, a w razie remisów - łączna liczba punktów w rundach finałowych.
 16. Uczestnicy Wielkiego Finału otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe.
 17. Zwycięzcy w kategorii "gimnazja", "szkoły ponadgimnazjalne" i "dorośli" kwalifikują się do Mistrzostw Polski w Łamigłówkach (które odbywają się zazwyczaj w kwietniu w okolicach Radomia).

 

terminarz I edycji

 • zgłoszenia do 11 III 2017 (za pomocą formularza na marginesie)
 • wysyłanie zadań eliminacyjnych do szkół 12 III 2017
 • eliminacje 13-17 III 2017
 • przesyłanie wyników do 18 III 2017
 • ogłoszenie listy finalistów 20 III 2017
 • finał 26 III 2017, godz. 10
 • XXI MP w Łamigłówkach 2 IV 2017

 

kontakt

Małgorzata Mikołajczyk
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl
tel. 71 3361085 lub 71 3757416

.

sponsorzy