Każdy wektor
jest kolumną składającą się ze
współrzędnych wektora . Współrzędne te
spełniaja równość
Przypuśćmy, że
Przykład.
Rozważmy bazę standardową
przestrzeni
. Niech
, to znaczy
Kontynuując analizę przestrzeni
rozważmy podprzestrzenie
, . Wówczas
Ogólniej, załóżmy, że są podprzestrzeniami przestrzeni .
1)
generuje , więc gdy , to zbiór
generuje , więc zawiera pewną bazę przestrzeni
.
Dlatego
2) Załóżmy, że . Pokażemy, że zbiór jest bazą przestrzeni . Na mocy dowodu (1), zbiór ten generuje . Wystarczy więc pokazać, że jest on liniowo niezależny.
Przypuśćmy, że
Niech
Dowód (3) jest podobny.
Podprzestrzeń z faktu 3.4 nazywamy podprzestrzenią dopełniczą podprzestrzeni w przestrzeni . Podprzestrzeń tę można wybrać na wiele sposobów. Na przykład, gdy i jest prostą przechodzącą przez , to podprzestrzenią dopełniczą do w będzie każda prosta przechodząca przez , różna od .
Załóżmy, że przestrzeń ma wymiar i jest bazą . Wówczas dowolny wektor jest wyznaczony jednoznacznie przez układ swoich współrzędnych w bazie , który to układ jest pewnym wektorem przestrzeni . W ten sposób dostajemy pewną wzajemnie jednoznaczną odpowiedniość miedzy wektorami przestrzeni i wektorami przestrzeni . Okazuje się, że odpowiedniość ta jest przykładem izomorfizmu przestrzeni liniowych.
Gdy taki izomorfizm istnieje, mówimy, że i są izomorficzne (symbolicznie ).
Działania dodawania wektorów i mnożenia wektorów przez skalary występujące po lewej stronie równości w warunkach (2),(3) definicji 3.5 odnoszą się do przestrzeni , działania występujące po prawej stronie tych równości odnoszą się do przestrzeni .
Gdy w definicji 3.5 zastąpimy ciało innym ciałem ,
dostaniemy pojęcie izomorfizmu przestrzeni liniowych nad
. Pojęcie to jest szczególnym przypadkiem pojęcia izomorfizmu
dowolnych struktur algebraicznych. łatwo sprawdzić, że
a) identyczność
jest izomorfizmem,
b) funkcja odwrotna do izomorfizmu jest izomorfizmem, jak również
c) złożenie izomorfizmów jest izomorfizmem.
Stąd wynika wprost, że izomorficzność jest relacją
równoważności w klasie przestrzeni liniowych nad .
Izomorficzne struktury algebraiczne mają te same algebraiczne własności, są nieodróżnialne z punktu widzenia algebry. W szczególności izomorficzne przestrzenie liniowe mają ten sam wymiar (ćwiczenie). Okazuje sie, że na odwrót przestrzenie tego samego wymiaru są izomorficzne. Wynika to z następującego twierdzenia o izomorfizmie przestrzeni liniowych.
(2) Dla
.
Istotnie, załóżmy, że
Warunek sprawdzamy podobnie.
Przykład.
Niech
Niech
Izomorfizm przestrzeni liniowych jest szczególnym przypadkiem
przekształcenia liniowego. Z przekształceniami liniowymi czytelnik
spotkał się już w przypadku przestrzeni
.
Wektor w jest kolumną liczb wysokości , ma więc sens mnożenie wektora przez macierz. W przypadku abstrakcyjnych przestrzeni liniowych trudno mówić o mnożeniu wektora przez macierz, gdyż rolę wektorów mogą odgrywać zupełnie dowolne obiekty. Dlatego pojęcie przekształcenia liniowego dowolnych przestrzeni liniowych definiujemy inaczej.
Przekształcenia liniowe są blisko związane ze strukturą przestrzeni liniowych. Oznaczmy przez wektory zerowe w przestrzeniach odpowiednio.
(2) Załóżmy, że są przestrzeniami liniowymi oraz są liniowe. łatwo sprawdzić, że wówczas złożenie jest addytywne i jednorodne, więc liniowe.
Przykłady przekształceń liniowych.
1. Przekształcenie zerowe dane wzorem . Przekształcenie identycznościowe dane wzorem .
2. Dylatacja o skali , dana wzorem .
3. Niech . Wówczas przekształcenie dane wzorem jest liniowe.
4. Przekształcenie dane wzorem , gdzie to pochodna wielomianu .
5. Szczególnym przypadkiem są przekształcenia liniowe . ( jest jednowymiarową przestrzenią liniową.) Przekształcenia takie nazywamy funkcjonałami liniowymi. Przekształcenie z przykładu 3 jest funkcjonałem liniowym dla . Inny przykład to przekształcenie dane wzorem .
Załóżmy teraz, że i są bazami przestrzeni i odpowiednio. Niech będzie dowolną macierzą wymiaru . Definiujemy wówczas przekształcenie wzorem
Załóżmy, że
jest
liniowe. Wektory współrzędnych
mają
wysokość . Niech
Macierz z twierdzenia 3.10 nazywamy macierzą przekształcenia w bazach . Macierz tę oznaczamy przez . Zauważmy, że kolumny macierzy są to układy współrzędnych w bazie obrazów względem kolejnych wektorów bazy . W przypadku, gdy , piszemy zamiast . Macierz nazywamy macierzą przekształcenia w bazie .
Przykłady.
1. Dla przekształcenia zdefiniowanego wzorem macierz występująca w tym wzorze jest macierzą przekształcenia w bazach standardowych . Możemy więc napisać . W przypadku baz standardowych opuszczamy zazwyczaj indeksy pisząc .
2. Określamy przekształcenie liniowe wzorem . Rozważmy bazy przestrzeni . Znajdziemy macierz . W tym celu obliczamy współrzędne w bazie obrazów wektorów bazy względem .
Znając macierz przekształcenia w danych bazach możemy łatwo obliczać obrazy wektorów względem .
Mnożenie macierzy jest ścisłe związane ze składaniem przekształceń liniowych . Podobny związek występuje ze składaniem przekształceń liniowych abstrakcyjnych przestrzeni liniowych.
Załóżmy, że są przestrzeniami liniowymi o skończonych
bazach
odpowiednio. Załóżmy, że
są liniowe oraz
Wektor możemy traktować jako macierz wymiaru . Ostatnia równość w powyższym ciągu równości wynika więc z łączności mnożenia macierzy.
Gdy przebiega , wektory
przebiegają całą przestrzeń
(na mocy twierdzenia 3.6). Dlatego widzimy, że dla dowolnego
wektora
mamy