Krótka instrukcja instalacji matplotlib

(i ewentualny troubleshooting).

Uwaga 1: W pracowniach matplotlib jest już zainstalowany na każdym komputerze.
Uwaga 2: Oficjalna instrukcja instalacji znajduje się w dokumentacji matplotliba (klik).

0. Tylko dla użytkowników Linuksa (i ewentualnie MacOS): 1. Bibliotekę matplotlib można zainstalować globalnie (będzie widziana przez systemowy interpreter) wprost z linii poleceń (powłoka pod Linuksem, cmd.exe pod Windowsem):

pip install matplotlib [jest bardzo duża szansa, że to wystarczy]

Jeśli powyższe nie zadziała, można spróbować:

python -m pip install matplotlib

Jeśli i to nie zadziała, wtedy jest kilka możliwości:

1a) Linux
Pierwszy krok to upewnienie się, że samo polecenie python uruchamia Pythona (jeśli nie, to problem jest głębszy; zawsze można jednak uruchomić interpreter korzystając z absolutnej ścieżki, w tej sytuacji będzie to zazwyczaj /usr/bin/python). Jeśli problem pojawia się tylko w komendach używających pip, możliwe, że nie jest on zainstalowany (dość rzadki przypadek, ale np. jest tak w świeżej instalacji Debiana 12). Wtedy zazwyczaj można ściągnąć pip jako pakiet systemowy. Przykład dla Debiana:

sudo apt install python3-pip

1b) Windows
Najprawdopodobniej ścieżka interpretera Pythona nie jest dodana do zmiennych systemowych. Na to są dwa rozwiązania: i) zainstalować Pythona jeszcze raz, w pierwszym z okienek instalatora zaznaczając opcję dodania ścieżki interpretera do PATH, lub ii) dodać ścieżkę ręcznie (dokładna ścieżka zależy od wersji Windowsa i sposobu instalacji Pythona - dla wszystkich czy dla użytkownika). Większa instrukcja tutaj.
Uwaga: W Windowsie 10/11, wpisanie python w linii poleceń może powodować otwarcie strony Microsoft Store, z której można ściągnąć Pythona, lub może powodować wyświetlenie (w polskiej wersji systemu) intrygującego komunikatu "Nie mo" (sic). Wersję Pythona z MS Store należy zignorować. Sytuacja jest symptomem tego, że właściwy interpreter Pythona nie jest dodany do PATH (o czym jest poprzedni akapit).


2. W Pycharmie, bibliotekę można też zainstalować globalnie lub dla projektu (jeśli zostało dla niego stworzone wirtualne środowisko) następująco: