Materiały spotkań matematycznych online

strona kółka lingwistycznego

Najbliższe spotkanie: 3 XI, godz. 16, temat = Co o funkcjach mówią równania funkcyjne. Szkolny MS Teams, zespół "Matematyka pozalekcyjna", link = https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3ad7ccf627f3324bbfa0bdb87b0e7f459a%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=f73550b2-5d94-4ea9-88d7-92dcdaea6922&tenantId=9bacd1b0-57f6-417e-aa5d-3add40245e86.



Z UBIEGŁEGO ROKU (szkolnego):

o naszych zadaniach (w tym domowych!)

Możliwe tematy dalszych zajęć: zadania z KOaLi, o których nie mówiliśmy? Ale możliwe również Wasze propozycje albo coś z innych moich: dowód nier. Cauchy'ego, geometryczne dowody nierówności o średnich, logika trójwartościowa, logika w komputerze (bramki logiczne i ich zastosowanie w jednostce arytmetyczno-logicznej), problemy pragmatyki i co wspólnego z logiką mają te wypowiedzi i w ogóle język (te zajęcia mogą być mniej i bardziej matematyczne oraz mniej i bardziej językowe), nieskończoności, elementy podstaw teorii mnogości, rozmowa o niewymierności π i innych.

Można też poczytać o nietypowych systemach zapisu liczb, co zainteresowało innych Waszych kolegów - negabinarnym (o podstawie -2) i zrównoważonym trójkowym. Ja nie wiem o nich więcej, niż da się znaleźć w Sieci, ale jeśli o nich poczytacie i nie będziecie czegoś rozumieć, to możemy sobie to razem wyjaśnić.

Tematy proponowane przez Łukasza do zajęcia się: zadanka z konkursów czy Olimpiady, jakieś ciekawe nierówności (Czebyszewa, Höldera itp.), nawet bez dowodów.


notatki z zajęć o aksjomatycznych definicjach liczb (To, co było na drugich zajęciach, na czerwono; zadania do pomyślenia na zielono).

lista zadań z niezmienników z 14.4   szkice rozwiązań niektórych  

szachownice, które mogą się przydać do rozwiązania pewnych zadań (w tym koalowych)   moje zadania dodatkowe

(Gdyby któryś plik się komuś nie otwierał, proszę o kontakt - mogę przesłać w innym formacie!)


PS: Kuba i Maciek - przemyślałem sprawę, jaki mam stosunek do nauki filozofii - ciekawi mnie, jaki ktoś ma/miał na coś pogląd, oraz możliwie logiczne jego uzasadnienie, ale czytanie pełnych wywodów samych filozofów jest już dla mnie zwykle zbyt nużące i irytujące, bo często nie piszą wprost o przyjętych bez uzasadnienia założeniach a priori, z którymi ja np. wcale nie zawsze się zgadzam.