I Edycja MNG 2013

okres realizacji

XI-XII 2013 (1 wykład w miesiącu w każdej szkole dla ok. 40 -50 osoób)

uczestnicy i koordynatorzy w szkołach

• III LO Wrocław - Hanna Garyga
  • IV LO Wrocław - Krzysztof Strzelczyk
  • V LO Wrocław - Izabela Raczyńska
  • VII LO Wrocław - Marzena Stróżyńska
  • IX LO Wrocław - Marta Adamska
  • XII LO Wrocław - Jakub Madajczyk
  • XIII LO Wrocław - Elżbieta Woźniak

proponowane wykłady

Kolorem czerwonym zaznaczono wykłady wybrane do realizacji w tym roku.

• Czy kukułka myśli? – statystyka i testowanie śmiałych hipotez w biologii i medycynie - wykładowca dr Andrzej Dąbrowski
  • Matematyką malowane – perspektywa i geometria nieeuklidesowa w sztuce - wykładowca prof. Jacek Świątkowski
  • Archimedes – tak odległy i tak nam współczesny – osiągnięcia genialnego matematyka starożytności w świetle historii nauki - wykładowca prof. Marek Bożejko
  • Matematyk w biznesie – co to jest matematyka aktuarialna - wykładowca dr Przemysław Klusik
  • Cętkowane i łaciate… - zastosowanie równań różniczkowych w biologii i medycynie - wykładowca prof. Grzegorz Karch
  • Dźwięk na wykresie – matematyczny zapis muzyki w teorii i praktyce - wykładowca mgr Kamil Dyba

harmonogram spotkań

szkoła termin temat
III LO Ww 20 XI (śr) 8:15-9.45
18 XII (śr) 8:15-9.45
IV LO Ww 18 XI (pn) 8:50-10:20
16 XII (pn) 8:50-10:20
V LO Ww 22 XI (pt) 13:00-14:30
13 XII (pt) 13:00-14:30
VII LO Ww 10 XII (wt) 9:20-10:50
13 XII (pt) 10:00-11:30
IX LO Ww 22 XI (pt) 8:00-9:30
13 XII (pt) 8:00-9:30
XII LO Ww 20 XI (śr) 12:00-13:30
18 XII (śr) 12:45-14:30
XIII LO Ww 18 XI (pon) 8:00-9:30
18 XII (śr) 10:45-12.15
Matematyką malowane

W roku 2014 planowana jest kontynuacja projektu p.n. "Oswoić matmę". Szkoły, które chciałyby dołączyć do projektu proszone są o kontakt mejlowy (za pośrednictwem nauczyciela matematyki - szkolnego koordynatora projektu) na adres: mikolaj@math.uni.wroc.pl.

Na zdjęciach: dr Przemysław Klusik w XII LO (fot. 1 i 2), dr Andrzej Dąbrowski w XII LO (fot. 3 i 4), prof. Jacek Świątkowski w XIII LO (fot. 4 i 5)

Głosy z sali i spod tablicy

• Na taką propozycje czekaliśmy już od dawna. Dla uczniów naszej szkoły (VII LO) jest idealna.

• Profesor Świątkowski zrobił w III LO furorę. Wykład był z najwyższej półki. Wykładowca mówił 100 minut bez przerwy, a na koniec sala domagała się bisów.

• Profesor Świątkowski pokazywał przykłady obrazów, w których pojawia się geometria, o której mówił. Wszystko świetnie wyszło i dobrze zostały wyważone proporcje zastosowań do czystej matematyki.

• Wykład prof. Świątkowskiego uczniowie IX LO wspominaja do tej pory z zachwytem;)

• Wykład w V LO był bardzo fajny i nawet uczniowie byli bardziej aktywni niż w poprzedniej szkole. Plakaty wszystkim się podobały.

• Refleksje uczniów V LO po wykładzie dr Przemysława Klusika:
    Wykład był całkiem ciekawy. Zawierał dużo przydatnych informacji. Momentami mało zrozumiały. Szczegółowo została opisana praca aktuariusza, o której wczęśniej nie miałam pojęcia. Wykład dość ciekawy, ale ciągle nie rozumiem, jak praca aktuariusza odnosi się do matematyki.

• Na wykładzie dr. Dąbrowskiego w IV LO była klasa biologiczna i kilku uczniów, którzy przyszli raczej pobłaznować niż czegoś się dowiedzieć. Już po 30 minutach przeszła im ochota na błaznowanie i całkowicie dali się wciągnąć w wir wykładu.

• Nasi uczniowie (III LO) uwielbiają chaotyczny sposób mówienia profesora Bożejki, jego ciągłe dygresje i wstawki...

• Kilka słów o wykładzie profesora Bożejki (XIII LO). Atmosfera przemiła, uczniowie zadowoleni, nauczyciele też. Mówił przystępnie, bez zbędnego zagłębiania
    się w zawiłości matematyczne. Nawiązał świetny kontakt z salą i w ogóle było super.

• Refleksje uczniów V LO po wykładzie prof. Marka Bozejki:
    Wykład interesujący. Przyjemnie się go słuchało. Miła atmosfera.
    Pan profesor o matematyce opowiadał jak zagorzały kibic wychwalający swoją drużynę - w pozytywnym sensie określenia "kibic"
    Wykład ciekawy, ale bardzo chaotyczny. Dużo ciekawostek. Sympatyczna atmosfera. Profesor przykuwał uwagę słuchaczy śmiesznymi wypowiedziami.
    Chaotyczny, ale zabawny. Ciekawie poprowadzony. Przerywany anegdotami, co umiliło słuchanie.
    Poprzez chaotyczne przedstawianie informacji profesor dał dowód na to, że matematyka to jego zamiłowanie i pasja. Chciał nam pokazać całe piękno matematyki, mówiać o wielu rzeczach na raz, co spowodowało zamęt, ale i tak duży plus za całość.
Image icon mng1.jpg37.73 KB
Image icon mng2.jpg40.12 KB