XXV Zimowa Szkoła Matematyki (2015)

temat

Teoria miary

terminy

• obóz: 2-6 marca 2015
  • rezerwacja miejsc przez szkoły do 20 stycznia 2015
  • imienne zgłaszanie uczestników do 5 lutego 2015
  • wpłaty do 10 lutego 2015

Dom Formacyjno-Rekolekcyjny Sióstr Urszulanek
ul. Krakowska 31a, 57-256 Bardo Śląskie
tel. 74 817 15 26, fax 74 817 12 09

Ośrodek położony jest na wzniesieniu w pobliżu stacji kolejowej. Pokoje 2-5 osobowe (z łazienkami dostępnymi z korytarza), świetlica, boisko sportowe, wi-fi.

osoba do kontaktu

Małgorzata Mikołajczyk
tel. 71 336 10 85 lub 71 37 57 416
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl

zgłoszenia

Na ZSM przyjmujemy tylko uczniów wydelegowanych przez szkoły. Nauczyciel do 20 I zgłasza mejlowo na adres mikolaj@math.uni.wroc.pl  liczbę miejsc, jaką chce zarezerwować dla szkoły. Uczestnicy do 5 II wypełniają formularz zgłoszeniowy on-line, a do 10 II dokonują wpłaty na podane niżej konto. W razie braku imiennego zgłoszenia lub wpłaty w terminie wolne miejsca są przekazywane osobom rezerwowym.

opłata

• Odpłatność uczestnika wynosi 350 zł (w tym jest pobyt, wyżywienie, ubezpieczenie od NWW, zajęcia, wycieczki, materiały dydaktyczne)
  • Odpłatność nie obejmuje dojazdu z miejscowości zamieszkania i z powrotem. Bilety w obie strony należy wykupić we własnym zakresie.
  • Pobyt zaczyna się obiadem w dniu 2 III i kończy obiadem 6 III.
  • Płatność należy wnieść do 10 II na konto Fundacji Matematyków Wrocławskich
    pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
    56 1950 0001 2006 0692 5295 0002
    Idea Bank SA
    z dopiskiem: XXV ZSM i nazwiskiem ucznia

dojazd

Uwaga! Ze względu na małą liczbę uczestników z Jeleniej Góry, nie bedzie tam zbiórki z opiekunem. Uczniowie powinni dojechać na zbiórkę do Legnicy lub Jaworzyny Śląskiej.

Dojazd do Barda Śląskiego będzie zorganizowany pociągiem z Wrocławia, Legnicy, Jeleniej Góry i Wałbrzycha (tam na miejscach zbiórek czekać bedą opiekunowie). Bilety w obie strony należy kupić we własnym zakresie.

• Wrocław - zbiórka w holu Dworca Głównego PKP (pod zegarem) godz. 10:30
    odjazd pociągiem relacji Wrocław-Lichkov 10:58, przyjazd do Barda 12:24

• Legnica - zbiórka w holu dworca PKP godz.  9:15
    odjazd pociągiem relacji Legnica-Kłodzko 9:35, przyjazd do Barda 12:03

• Jelenia Góra - zbiórka w holu dworca PKP godz. 7:40
    odjazd pociągiem relacji Szklarska Poręba - Wrocław 7:59, przesiadka w Jaworzynie Śląskiej w pociąg z Legnicy, przyjazd do Barda 12:03

Powrót zorganizowany będzie w ten sam sposób.

• Wrocław - odjazd z Barda 14:58, przyjazd do Wrocławia 16:31
  • Legnica - odjazd z Barda 15:15, przyjazd do Legnicy 17:52
  • Jelenia Góra - odjazd z Barda 15:15, przesiadka w Jaworzynie Śląskiej w pociąg relacji Wrocław - Jelenia Góra, przyjazd do Jeleniej Góry 18:35

telefony kontaktowe

Przed i po obozie można kontaktować się z kierownikiem obozu pod numerami 71 3361085 lub 71 3757416. W trakcie obozu można dzwonić do ośrodka i zostawić wiadomość dla opiekunów. Na miejscu są problemy z zasięgiem sieci komórkowych.

Telefony kontaktowe do opiekunów na miejscach zbiórki (ważne tylko w dniu przejazdu i powrotu):

• Wrocław (dojazd i powrót) - 730064580 - Małgorzata Mikołajczyk (tylko na czas zbiórki i przejazdu)
  • Legnica / Jaworzyna Śląska
    (dojazd) 505847657 - Anna Borowiec (studentka matematyki UWr)
    (powrót) 798810626 - Aleksander Łukasiewicz (student ISIM UWr)

zarys programu

• przyrządy pomiarowe zupełnie nie z tej ziemi
  • równoważność przez rozkład, rozkłady Dehna
  • miara wewnętrzna i zewnętrzna, miara Jordana [czytaj: żordana]
  • zbiór Cantora i inne fraktale
  • krzywe Peana i Hilberta
  • miary liczności, przeliczalność, równoliczność
  • całka Archimedesa
  • całka Riemanna [czytaj: rimana]
  • miara Lebesgue'a [czytaj: lebega]
  • zbiory mierzalne i niemierzalne
  • paradoks Banacha-Tarskiego
  • niezależne rzuty monetą, miary probabilistyczne
  • miara Haara
  • miara Wassersteina
  • zagadnienie transportu
  • układy dynamiczne
  • obozowa liga zadaniowa
  • mecz matematyczny
  • wieczory gier i turniejów
  • logiczna gra terenowa
  • test końcowy
  • ognisko
  • wycieczki turystyczno-krajoznawcze
  • kulig i konkurs rzeźb ze śniegu (o ile będą warunki)

Zajęcia prowadzą pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Matematycznego UWr oraz przewodnicy sudeccy i zaproszeni nauczyciele.

co trzeba zabrać

• zgodę rodziców wg poniższego wzoru (dotyczy także uczniów, którzy ukończyli 18 lat)
  • zgodę rodziców na samodzielny dojazd/powrót z obozu, jeśli ktoś taki dojazd/powrót planuje (także w przypadku odbierania z obozu przez inne osoby niż rodzice, dotyczy także uczniów, którzy ukończyli 18 lat)
  • zgodę rodziców na samodzielne opuszczanie ośrodka poza godzinami zajęć programowych po uprzednim powiadomieniu opiekunów (dotyczy także uczniów, którzy ukończyli 18 lat, jeśli rodzice takiej zgody nie wyrażą, uczestnicy będą wychodzili np. do sklepu pod opieką studentów lub nauczycieli)
  • w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby - zestaw leków z informacją od rodzica o ich dawkowaniu (dopisana na formularzu zgody rozdziców)
  • legitymację szkolną
  • zeszyt, ołówek, gumkę, długopis, linijkę,
  • nożyczki, klej w sztyfcie, taśmę klejącą
  • kalkulator
  • latarkę
  • plecak lub torbę podróżną (walizki na kółkach nie są wskazane)
  • kurtkę oraz obuwie umożliwiające wycieczki w góry
  • ubranie zmienne na wypadek przemoczenia
  • czapkę i rękawiczki (w tym rękawiczki na zmianę)

co zabrać można

• aparat fotograficzny
  • gitarę lub inny sprzęt grający

zgoda rodziców

Po pobraniu, uzupełnieniu i wydrukowaniu poniższego dokumentu powinien on zostać podpisany przez ucznia i jego rodzica (prawnego opiekuna). Dokument ten uczeń musi zabrać ze sobą na wyjazd pod rygorem odesłania do domu z miejsca zbiórki.