WSM 2011/2012

Odczyty WSM odbywają się raz w miesiącu w soboty o godzinie 10:15 w sali HS Instytutu Matematycznego UWr, pl. Grunwaldzki 2/4 (dojazd z dworców PKP i PKS autobusami 145 i 146 w stronę Sępolna i Biskupina, do przystanku "Most Grunwaldzki").

harmonogram i tematy spotkań w semestrze letnim

• 4 II 2012 (wyjatkowo godz. 11:30) - Obcokrajowcy a język polski - Anna TRACZ-MOLASY (Gimnazjum s. Urszulanek Wrocław). Wykład połączony z ogłoszeniem wyników finału konkursu lingwistyki matematycznej dla SP Wieża Babel
  • 25 II 2012 - Po co nam aksjomaty? - Włodzimierz CHARATONIK (Missouri University of Science &Technology w Rolla, USA). Po wykładzie odbędzie się krótkie spotkania nt. możliwości studiowania w USA.
  • 31 III 2012 - Utrzymać ryzyko w ryzach, czyli matematyka aktuarialna - Paweł KAWA (IM UWr). Po wykładzie w ramach "Drzwi otwartych" odbędzie się spotkanie z dyrekcją IM UWr na temat studiów zamawianych na matematyce
  • 14 IV 2012 (wyjątkowo 14:30) - Czy musimy tworzyć Frankensteina? W poszukiwaniu polskiego modelu "Plain Language" - Tomasz PIEKOT (Pracownia Prostej Polszczyzny, Instytut Filologii Polskiej UWr). Wykład połączony z ogłoszeniem wyników X Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
  • 28 IV 2012 - Kolorowanie płaszczyzny - Piotr BORODULIN-NADZIEJA (IM UWr). Wykład połączony z finałem DMM w kategorii gimnazjów.
  • 19 V 2012 - Jak matematyka pomaga projektować fantazyjne kafelki do łazienki - Krystian BEKAŁA (IM UWr). Wykład połączony z finałem DMM w kategorii szkół podstawowych.
  • 26 V 2012 - Problem Apoloniusza - Krzysztof OMILJANOWSKI (IM UWr). Wykład połączony z finałem DMM w kategorii liceów.
  • 16 VI 2012 (wyjątkowo godz. 13:15) - Twierdzenia matematyczne w origami - Michał MOLICKI (absolwent IM UWr). Wykład połączony z ogłoszeniem wyników X Mistrzostw Wrocławia w Geometrii Elementarnej.

harmonogram i tematy spotkań w semestrze zimowym

• 15 IX 2011 - Gra w życie, dylemat więźnia i przestrzenne gry ewolucyjne
    Krzysztof TOPOLSKI (IM UWr) i studenci z Koła Naukowego Biomatematyków "Topola" - wykład i pokaz w ramach Festiwalu Nauki (powtórzony o godz. 12 i 14)
  • 16 IX 2011 - Czy warto być altruistą - arytmetyka kooperacji
    Krzysztof TOPOLSKI (IM UWr) - wykład w ramach Festiwalu Nauki (powtórzony o godz. 12 i 14)
  • 22 X 2011 - Jak wygrać milion dolarów w sapera
    Tomasz BARTNICKI (Uniwersytet Zielonogórski)
    prezentacja do pobrania na dole strony
  • 26 XI 2011 - Historia rachowania i maszyn liczących
    Maciej SYSŁO (Instytut Informatyki UWr)
    wykład połączony z wernisażem wystawy maszyn liczących
    prezentacja do pobrania na dole strony
  • 17 XII 2011 - wykład połączony z konkursem KOMA dla LO. Temat nie będzie wcześniej ujawniony.

W styczniu 2012 nie będzie WSM ze względu na sesję i ferie szkolne.

Materiały z zajęć

Poniżej zamieszczamy do pobrania materiały z wybranych odczytów:

• Tomasza Bartnickiego "Jak wygrać milion dolarów w sapera"
  • Macieja Sysły "Historia rachowania i maszyn liczących"
Office presentation icon bartnicki.pps2.86 MB
Office presentation icon syslo_cz1.pps5.79 MB