Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku

Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku zostały zorganizowane w 2012 roku po raz pierwszy w trybie pilotażowym. Do eliminacji zgłosiło się ponad 100 szkół i wystartowało w nich ponad 4000 uczniów.

Zwycięzcy kategorii GIM, LO i DOROŚLI mogą brać udział w Mistrzostwach Polski w Sudoku organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks z pominięciem eliminacji internetowych. Zwycięzcy Mistrzostw Polski biorą udział w Mistrzostwach Świata w Sudoku organizowanych przez World Puzzle Federation

Do zawodów dolnośląskich można się przygotować, rozwiązując zadania typu "sudoku" zamieszczane w prasie lub internecie. Można też skorzystać z zadań treningowych zamieszczonych tutaj. Natomiast diagramy zadań z Mistrzostw Polski można znaleźć tutaj.

Więcej o łamigłówce sudoku można przeczytać na Wrocławskim Portalu Matematycznym - tutaj.

regulamin Mistrzostw

1. Organizatorem zawodów jest Fundacja Matematyków Wrocławskich we współpracy z serwisem Pitagoras.pl.

2. Udział w Mistrzostwach jest bezpłatny i otwarty.

3. Uczniowie biorą udział w eliminacjach w macierzystych szkołach. Dla osób dorosłych (i tylko dla nich) organizowane są w dniu finału eliminacje last-minute. Nauczyciele i rodzice mogą wziąć udział w eliminacjach w macierzystych szkołach.

4. Zawodnicy startują indywidualnie w jednej z kategorii:
a) klasy I-III SP
b) klasy IV-VI SP
c) gimnazja
d) szkoły ponadgimnazjalne
e) dorośli (studenci, nauczyciele, rodzice i inni).

5. Eliminacje przeprowadzane w szkołach polegają na rozwiązaniu zestawu zadań przesłanych przez organizatorów w czasie 45 min. w warunkach kontrolowanej samodzielności.

6. Za każde zadanie można otrzymać
a) maksymalną liczbę punktów - za poprawnie wypełniony diagram
b) część całkowitą z 50% punktow - za diagram wypełniony co najmniej w połowie
c) 0 punktów - za diagram pusty lub z co najmniej jedną źle wpisaną cyfrą

7. Po przesłaniu wyników do organizatorów ustalany jest próg kwalifikacji do finału i ogłaszana jest lista zakwalifikowanych. Do finału przechodzą wszyscy, którzy znaleźli się powyżej progu kwalifikacyjnego (ok. 100 uczniów w każdej kategorii).

8. W przypadku, gdy próg kwalifikacyjny jest równy maksymalnemu możliwemu wynikowi, w danej kategorii wiekowej mogą zostać ogłoszone półfinały. Odbywają się w szkołach, a ich przebieg jest podobny do eliminacji.

9. Zadania eliminacyjne i półfinalowe to klasyczne sudoku różnych rozmiarów z ewentualnymi modyfikacjami (sudoku nieregularne, diagonalne, po kolei, nie po kolei i inne).

10. Finały składają się z trzech 45-minutowych rund, pomiędzy którymi są 15-minutowe przerwy. Po każdej rundzie odpadają zawodnicy z najniższymi wynikami w danej rundzie. Do Wielkiego Finału wchodzi dziesięciu najlepszych zawodników w każdej kategorii (od V edycji jednoznacznie decyduje o tym wynik 3. rundy, a w razie remisów jury może wziąć pod uwagę sumę punktów z rund I-III). Decyzją jurorów liczba finalistów może zostać nieznacznie zmieniona (w zależności od wyników 3. rundy lub rund 1-3).

11. Zadania finałowe mogą zawierać oprócz diagramów klasycznych i wariantywnych wymienionych wyżej także sudoku killer, sudoku sum, sudoku XV, sudoku z nierównościami, sudoku antykonikowe, sudoku palindromiczne, tredoku lub sudoku sferyczne (spheroku) i inne. Patrz tutaj.

12. Wielki Finał składa się z jednej 45-minutowej rundy. O miejscu w klasyfikacji końcowej decyduje liczba punktów uzyskanych w Wielkim Finale, a w razie remisów - łączna liczba punktów w trzech wcześniejszych rundach finałowych.

13. Uczestnicy Wielkiego Finału otrzymują dyplomy, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii - nagrody rzeczowe. Zwycięzcy w kategorii GIM, LO I DOROŚLI kwalifikują się do Mistrzostw Polski w Sudoku, które odbywają się zazwyczaj w okolicach Warszawy.

kontakt

Małgorzata Mikołajczyk
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl
tel. 71 3361085 lub 71 3757416

Sławomir Wójcik
e-mail: sw@g.pl
tel. 606 245 662