Historia Olimpiady Lingwistycznej

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej jest jedną z 13 olimpiad naukowych, które mają etapy międzynarodowe.

zawody międzynarodowe

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna (IOL - International Linguistics Olympiad, dawniej pod nazwą Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej) odbywa się od 2003 roku i stanowi kontynuację Olimpiad Lingwistyczno-Matematycznych organizowanych w Moskwie i Sankt Petersburgu od lat 60. XX wieku. Oto miasta, gdzie odbywały się kolejne olimpiady międzynarodowe:

  • 1st IOL, 2003 Borowec (Bułgaria)
  • 2nd IOL, 2004 Moskwa (Rosja)
  • 3rd IOL, 2005 Lejda (Holandia)
  • 4th IOL, 2006 Tartu (Estonia)
  • 5th IOL, 2007 Sankt Petersburg (Rosja)
  • 6th IOL, 2008 Słoneczny Brzeg (Bułgaria)
  • 7th IOL, 2009 Wrocław (Polska) - strona domowa
  • 8th IOL, 2010 Sztokholm (Szwecja)
  • 9th IOL, 2011 Pittsburgh (USA)
  • 10th IOL, 2012 Lublana (Słowenia)
  • 11th IOL, 2013 Manchester (Wielka Brytania)
  • 12th IOL, 2014 Pekin (Chiny)
  • 13th IOL, 2015 Błagojewgrad (Bułgaria)
  • 14th IOL, 2016 Mysuru (Indie)
  • 15th IOL, 2017 (Irlandia)

 

zawody krajowe

Polacy startują w międzynarodowych zawodach od II edycji, jednak dopiero od III edycji reprezentacja kraju była wyłaniana w drodze ogólnopolskich otwartych eliminacji (w II edycji w olimpiadzie międzynarodowej wzięli udział tylko laureaci Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a w edycjach III i IV jako jedna z dwóch reprezentacji Polski).

Polskie eliminacje do olimpiady międzynarodowej stanowi Olimpiada Lingwistyki Matematycznej organizowana przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego od roku szkolnego 2004/05 (w roku 2006/07 przy współpracy z Komitetem Głównym Olimpiady Literatury i Języka Polskiego). Przedsięwzięcie wspiera Instytut Filologii Angielskiej UWr oraz Językoznawcze Koło Naukowe z Uniwersytetu Warszawskiego.

Od roku szkolnego 2008/09 Olimpiada Lingwistyki Matematycznej znajduje się na liście olimpiad ogólnokształcących zamawianych przez MEN. W latach 2010-2013 OLM została zamówiona w trybie konkursowym i jest finansowana ze środków ministerialnych.

statystyka

rok liczba szkół liczba uczniów
I etap
liczba uczniów
II etap
liczba
finalistów
2004/05
2005/06
2006/07
2007/08
2008/09
2009/10
2010/11
2011/12
2012/13
2013/14
2014/15
2015/16
20
32
55
62
105
109
113
131
155
244
210
238
-----
1000
1500
1792
2398
2510
3120
3412
3620
5388
4652 
4284
----
----
285
331
373
356
395
474
507
631
542
562
167
190
46
53
48
49
64
66
65
64
62
62
RAZEM 1474 33676 4456 936

wykłady finałowe

Uczestnicy finału biorą udział w wykładzie popularnonaukowym z lingwistyki. Oto tematy wykładów z poszczególnych lat:

  • 2004/05 - Bożena Rozwadowska (Instytut Filologii Angielskiej UWr), "Prawdy i nieprawdy o języku"
  • 2005/06 - Anna Turula (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej), "Lingwistyka matematyczna, czyli ile tak naprawdę matematyki w języku"
  • 2006/07 - Kamila Gądek (Uniwersytet Warszawski), "Liczby i język"
  • 2007/08 - Jan Miodek (Instytut Filologii Polskiej UWr), "Polszczyzna w świetle ogólnych praw językowych"
  • 2008/09 - Justyna Łukaszewicz (Instytut Filologii Romańskiej UWr), "Problemy kulturowe w przekładach literackich"
  • 2009/10 - Paweł Rychlikowski (Instytutu Informatyki UWr), "Czy komputer rozumie po ludzku? Problemy przetwarzania języka naturalnego"
  • 2010/11 - Marek Maziarz (Wydział Informatyki i Zarządzania PWr), "O technologii językowej"
  • 2011/12 - Tomasz Piekot (Pracownia Prostej Polszczyzny, Instytut Filologii Polskiej UWr), "Czy musimy tworzyć Frankensteina? W poszukiwaniu polskiego modelu Plain Language"
  • 2012/13 - Łukasz Nitschke (Wydział Matematyki i Informatyki UAM), "Rozszyfrowanie Enigmy"
  • 2013/14 - Adam Pawłowski (Wydział Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UWr), "Matematyzacja języka: metody, cele, granice"
  • 2014/15 - Marian Zamorski (Stidium Intensywnej Nauki Języków Obcych UWr), Angielski: system czy chaos?
  • 2015/16 - Joanna Błaszczak (Instytut Filologii Angielskiej UWr), "Od sześciu tysięcy języków do jednego umysłu"
  • 2016/17

 

zwycięzcy kolejnych edycji

  • 2004/05 - Łukasz Jarząbek (III LO Wrocław) i Kamil Korzekwa (I LO Kluczbork)
  • 2005/06 - Paweł Świątkowski (III LO Wrocław)
  • 2006/07 - Mateusz Dolata (I LO Leszno)
  • 2007/08 - Łukasz Cegieła (XIV LO Wrocław)
  • 2008/09 - Łukasz Cegieła (XIV LO Wrocław)
  • 2009/10 - Szymon Kanonowicz (Liceum Akademickie Toruń)
  • 2010/11 - Kacper Świerzowicz (LO sióstr Prezentek Rzeszów)
  • 2011/12 - Piotr Bobołowicz (XXI LO Lublin)
  • 2012/13 - Martyna Siejba (XIV LO Wrocław)
  • 2013/14 - Miłosz Mazurkiewicz-Dobieński (I LO Złotów)
  • 2014/15 - Stanisław Frejlak (XIV LO Warszawa)
  • 2015/16 - Krzysztof Choszczyk (XXVII LO Warszawa)
  • 2016/17

 

sukcesy międzynarodowe

Polacy odnoszą coraz bardziej spektakularne sukcesy na Międzynarodowych Olimpiadach Lingwistycznych.

  • 2004
    laureat 2. stopnia: Tymon Słoczyński (V LO Kraków)
     
  • 2006
    laureat 3. stopnia: Paweł Świątkowski (III LO Wrocław)
     
  • 2007
    laureat 1. stopnia: Łukasz Cegieła (XIV LO Wrocław)
     
  • 2008
    laureaci 2. stopnia: Maciej Janicki (III LO Wrocław), Marcin Filar (V LO Kraków), Łukasz Cegieła (XIV LO Wrocław);
    laureaci 3. stopnia: Radosław Burny (LO im. Małachowskiego Płock), Karol Konaszyński (XIV LO Wrocław)
     
  • 2009
    laureat 1. stopnia: Łukasz Cegieła (XIV LO Wrocław);
    laureaci 2. stopnia: Witold Małecki (XIV LO Wrocław), Łukasz Kalinowski (ZSO nr 1 Bydgoszcz);
    laureaci 3. stopnia: Szymon Musioł (I LO Katowice), Tomasz Dobrzycki (II LO Leszno);
    wyróżnienia: Adam Polak (V LO Kraków), Maciej Jaromin (ZS nr 2 Rybnik)
     
  • 2010
    laureaci 2. stopnia: Łukasz Kalinowski (I LO Bydgoszcz), Krzysztof Pawlak (VIII LO Poznań), Daniel Rucki (II LO Poznań), Maciej Dulęba (XIV LO Wrocław)
    laureaci 3. stopnia: Szymon Kanonowicz (L Akademickie Toruń), Roman Stasiński (II LO Opole)
    wyróżnienie: Artur Zygadło (VI LO Bydgoszcz)
    zawody drużynowe: "Poland 2" - III miejsce
     
  • 2011
    laureat 3. stopnia: Daniel Rucki (II LO Poznań)
    wyróżnienia: Maciej Dulęba (XIV LO Wrocław), Mateusz Skórski (ZSO 1 Jelenia Góra) i Maciej Tyszko (XIV LO Wrocław)
  • 2012
    laureat 1. stopnia: Konrad Myszkowski (V LO Kraków)
    laureat 2. stopnia: Daniel Rucki (II LO Poznań)
    laureatka 3. stopnia: Edyta Gajdzik (ZSO nr 1 Jelenia Góra)
    wyróżnienia: Piotr Bobołowicz (XXI LO Lublin), Joanna Cichowska (VI LO Gdynia), Mateusz Kopeć (I LO Białystok), Dariusz Matlak (II LO Kraków), Kamil Rychlewicz (I LO Łódź)
    zawody drużynowe: "Poland 2" - III miejsce
     
  • 2013
    lareat 1. stopnia: Michał Hadryś (XIV LO Wrocław)
    laureatka 2. stopnia: Martyna Siejba (XIV LO Wrocław)
    laureat 3. stopnia: Jan Bajer (II LO Poznań), Maciej Kucharski (XIV LO Wrocław)
    wyróżnienie: Michał Mazur (V LO Gliwice), Tomasz Skalski (III LO Wrocław), Bartosz Wojtalewicz (VI LO Bydgoszcz), Jakub Woliński (II LO Wałbrzych)
    klasyfikacja medalowa: III miejsce reprezentacja Polski
     
  • 2014
    laureat 1. stopnia (I m.): Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński (I LO w Złotów)
    laureat 2. stopnia: Stanisław Wilczyński (XIV LO Wrocław)
    laureat 3. stopnia:  Maciej Kocot (V LO Kraków)
    wyróżnienia: Adam Dobrakowski (IX LO Częstochowa), Katarzyna Kowalska (XIV LO Warszawa)
    nagroda za najlepiej rozwiązane zadanie: Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński (I LO w Złotów)
    klasyfikacja medalowa: III miejsce reprezentacja Polski
     
  • 2015
    laureat 2 stopnia: Stanisław Frejlak i Katarzyna Kowalska (oboje XIV LO Warszawa)
    laureat 3 stopnia: Piotr Gajdzica (II LO Cieszyn)
    wyróżnienia: Eliza Siemaszko (II LO Białystok) i Mateusz Włodarczyk (VI LO Bydgoszcz)
    nagroda za najlepiej rozwiązane zadanie: Stanisław Frejlak (XIV LO Warszawa)
    klasyfikacja medalowa: V miejsce reprezentacja Polski
    zawody drużynowe: "Poland White" - III miejsce
     
  • 2016
    laureat 2 stopnia: Krzysztof Choszczyk (XXVII LO Warszawa), Zofia Kaczmarek (LA Toruń), Maciej Paliga (VIII LO Katowice)
    laureat 3 stopnia: Agnieszka Dudek (XIV LO Wrocław), Wojciech Piątek (III LO Wrocław)
    wyróżnienia: Dawid Bucki (V LO Kraków), Rafał Pragacz (LO im. św. Jadwigi Królowej Kielce)
     
  • 2017

 

Informacje o Olimpiadach od roku 2009/10 (wraz z zadaniami i wynikami uczestników) można znaleźć w MENU na marginesie, a wcześniejsze edycje są opisane tutaj.