Historia konkursu matematycznego KOMA

stara KOMA

W latach 2001-2003 konkurs odbywał się w tradycyjnej formie - rozwiązywania zadań. Składał się z dwóch etapów: Prologu (rozgrywanego w szkołach) i Finiszu (w Instytucie Matematycznym UWr). Do Finiszu przechodziło 4 najlepszych uczniów z każdej szkoły. Po godzinie od zakończenia konkursu ogłaszane były wyniki, a czas oczekiwania na nie wypełniał poczęstunek, warsztaty i wykłady popularnonaukowe. Organizatorami konkursu byli nauczyciele wrocławskich szkół: Stanisława Grzywna, Roman Lamch, Zbigniew Lorkiewicz, Józef Łoziński, Ewa Mordel i Krzysztof Omiljanowski z IM UWr.

nowa KOMA

W obecnej formie KOMA organizowana jest od 2005 r. Autorką wykładów i zadań eliminacyjnych jest Małgorzata Mikołajczyk, a wykładów i zadań finałowych Krzysztof Omiljanowski.

statystyka

Tabela podaje liczby szkół uczestniczących w kolejnych edycjach KOMY w poszczególnych kategoriach wiekowych.

edycja SP GIM LO RAZEM
I KOMA 2005

II KOMA 2006

III KOMA 2007

IV KOMA 2008

V KOMA 2009

VI KOMA 2010

VII KOMA 2011

VIII KOMA 2012

IX KOMA 2013

X KOMA 2014

XI KOMA 2015

XII KOMA 2016

IIIX KOMA 2017

19

24

28

27

34

40

45

43

46

46

42

48

52

23

27

27

28

38

44

37

45

45

48

42

52

77

17

17

17

18

22

28

30

32

29

31

32

37

46

59

68

72

73

94

112

112

120

120

125

116

137

174

RAZEM 494 533 356 1382

 

tematy wykładów eliminacyjnych i finałowych

(w nawiasach podano progi kwalifikacyjne do finału w danym roku)

  • I edycja - 2005
    eliminacje SP - Systemy liczbowe
    eliminacje GM - Liczby wymierne i niewymierne
    eliminacje LO - Składanie przekształceń
    finały - Permutacje
     
  • II edycja - 2006
    eliminacje SP - Sufit i podłoga
    eliminacje GM - Równania
    eliminacje LO - Zmienne i parametry
    finały - Różnica symetryczna
     
  • III edycja - 2007
    eliminacje SP - Kąty wpisane i dopisane
    eliminacje GM i LO - Kąty i odcinki na okręgach
    finały - Rozproszenie zbiorów
     
  • IV edycja - 2008
    eliminacje SP - Odcinki i okręgi
    eliminacje GM - Logarytmowanie
    eliminacje LO - Liczby zespolone
    finały - Kropkoland
     
  • V edycja - 2009
    eliminacje SP, GM, LO - Silnie i słabnie (59%, 56%, 71%)
    finały - Symetryzacja Steinera
     
  • VI edycja - 2010
    eliminacje SP - Trójkąt Pascala (55%)
    eliminacje GM - Dwumian Newtona (62%)
    eliminacje LO - Średnie (80%)
    finały - Wierzchołki piramid
     
  • VII edycja - 2011
    eliminacje SP - Potęgowanie (49%)
    eliminacje GM i LO - Cechy podzielności (42% i 62%)
    finały - Piramidy
     
  • VIII edycja 2012
    eliminacje SP i GM - Postęp arytmetyczny (55% i  56%)
    eliminacje LO - Rozkład normalny (54%)
    finały - Środki morfoz
     
  • IX edycja 2013
    eliminacje SP, GM, LO - Wielokąty foremne (44%, 56%, 70%)
    finały - Wielociągi
     
  • X edycja 2014
    eliminacje SP - Parkiety z wielokątów (53%)
    eliminacje GM, LO - Macierze (61%, 67%)
    finały - Nieziemskie przyciąganie
     
  • XI edycja 2015
    eliminacje SP, GM, LO - Logika boolowska (64%, 75,5%, 59%)
    finały - Namioty
     
  • XII edycja 2016
    eliminacje SP, GM, LO - River crossing (56%, 70%, 63%)
    finały - Hydrologia
     
  • IIIX edycja 2017
    eliminacje SP, GM, LO - Permutacje (41%, 81%, 87%)
    finały - Całka powierzchniowa
     

 

zwycięzcy KOMY

  • I edycja - 2005
    SP 12 Wrocław - Szymon Hendrich
    GIM 49 Wrocław - Karol Konaszyński
    LO III Kalisz - Przemysław Piotrowski
     
  • II edycja - 2006
    SP 12 Wrocław - Kacper Pawlak
    GIM 1 Wrocław - Monika Sikora
    LO XIV Wrocław - Karol Konaszyński
     
  • III edycja - 2007
    SP 76 Wrocław - Mateusz Piskorski
    GIM 49 Wrocław - Mateusz Gołębiewski
    LO III Wrocław - Dorota Moskal
     
  • IV edycja - 2008
    SP 26 Wrocław - Anna Biadasiewicz
    GIM 49 Wrocław - Maciej Dulęba
    LO III Wrocław - Mateusz Sieradzan i Marcin Słowik
     
  • V edycja - 2009
    SP 28 Wałbrzych - Filip Barański
    GIM 29 Wrocław - Tomasz Drab
    LO V Wrocław - Balthasar Szczepański
     
  • VI edycja - 2010
    SP 107 Wrocław - Dawid Ptak
    GIM 49 Wrocław - Michał Hadryś
    LO XIV Wrocław - Mateusz Gołębiewski
     
  • VII edycja - 2011
    SP 24 Wrocław - Dawid Ignasiak
    GIM 1 Wrocław - Grzegorz Ciesielski
    LO I Jelenia Góra - Mateusz Skórski
     
  • VIII edycja - 2012
    SP 76 Wrocław - Radosław Girul
    GM 10 Wrocław - Barbara Zięba
    LO III Wrocław - Tomasz Drab
     
  • IX edycja - 2013
    ex aequo:
    SP 3 Wrocław - Stanisław Łyczkowski
    SP 76 Wrocław - Mateusz Padarz
    GM 14 Wrocław - Jakub Kamiński
    LO III Wrocław - Michał Żłobicki
     
  • X edycja - 2014
    SP 53 Wrocław - Łukasz Orski
    GM 26 Wrocław - Iwo Pilecki-Silva
    LO III Wrocław - Michał Żłobicki
     
  • XI edycja - 2015
    SP 3 Wrocław - Bartłomiej Bychawski
    ex aequo:
    GM 49 Wrocław - Jakub Famulski
    GM 14 Wrocław - Jakub Kamiński
    GM Łużyckie Zgorzelec - Olimpia Pozauć
    poza konkursem Michał Tłuczek - GM 5 Głogów
    ex aequo:
    LO III Wrocław - Grzegorz Ciesielski i Barbara Zięba
    LO 14 Wrocław - Arkadiusz Kozdra
     
  • XII edycja - 2016
    SP 107 - Antoni Buraczewski
    ex aequo:
    GA PWr Wrocław - Krzysztof Gąciarz
    GM 5 Głogów - Michał Rzepka
    GM Oxpress Bolesławiec - Oliwia Sas
    LO III Wrocław - Maciej Korpalski
     
  • IIIX edycja - 2017
    SP 6 Kłodzko - Hanna Kuriata
    GA PWr Wrocław - Łukasz Orski
    LO -