Matematyczny Petersburg

zdjęcia z wyjazdu: autor Janusz Kuś
https://1drv.ms/u/s!Ash9A4RUJIJOg7Z8b3xpUOSi8JtuYg?e=NkWex4

Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej położonym w delcie Newy nad Zatoką Fińską. Obecnie liczba jego ludności przekracza 5 323 000. W latach 1712–1918 był stolicą Imperium Rosyjskiego. Po II wojnie światowej wielokrotnie wysuwano propozycje, aby stał się stolicą Republiki Rosyjskiej, zaś Moskwa pozostałaby stolicą całego ZSRR. Plany te nigdy nie doszły do skutku. Miasto położone jest na terenie ponad 40 wysp spiętych 400 mostami (stąd przydomek Wenecja Północy), z których 14 na Newie jest co noc otwieranych w celu umożliwienia statkom przedostania się na jezioro Ładoga (w godz. 1-5, od kwietnia do listopada). Przez UNESCO Petersburg został ogłoszony VIII najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata. Co rok miasto odwiedza ponad 3,5 mln turystów. Nasz wyjazd odbywa się poza wysokim sezonem i po zamknięciu granicy z Chinami, więc unikniemy tłumów w muzeach i na ulicach.

Filharmonia Petersburska im. Szostakiewicza to najstarsza z rosyjskich filharmonii. W czasie blokady Leningradu 9 VIII 1942 w sali Wielkiej tej filharmonii odbyła się premiera VII Symfonii „Leningradzkiej” Dymitra Szostakowicza. Zgodnie z tradycją jako ostatni z bisów po każdym koncercie orkiestra wykonuje „Hymn Wielkiego Miasta” Reinholda Glièra dla uczczenia bohaterskiej obrony Leningradu.

terminarz

zgłoszenia: do 15 I 2020 przez formularz online
przesłanie dokumentów elektronicznych: do 24 I 2020
wpłaty: do 25 I 2020
wyjazd: 10-16 II 2020

koszt

1600 zł (przelewem na konto) + gotówką na miejscu 80 zł oraz 60 zł za filharmonię i reszta na wstępy w rublach ok. 400 zł (1 rubel = 0,06 zł)
w tym: przejazdy autokarem sypialnym, noclegi (pokoje 2-osobowe z łazienkami) ze śniadaniami w hotelu i obiadokolacjami (Tarelka, ul. Marata), bilety wstępu do głównych obiektów, ubezpieczenie KL i NNW, opieka pilota i przewodników lokalnych (Irina, Olga)
nie obejmuje: przejazdy komunikacją miejską (np. zwiedzanie metra), wstępy do obiektów fakultatywnych

konto

Fundacja Matematyków Wrocławskich
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
56 1950 0001 2006 0692 5295 0002
Idea Bank SA
dopisek "Mat-Petersburg + nazwisko"

osoba do kontaktu

Małgorzata Mikołajczyk
tel. 71 336 10 85 lub 71 37 57 416
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl

wstępy

Ermitaż 1580 rubli
Carskie Sioło 1500 rubli
Sobór św. Izaaka 200 rubli + 150 rubli taras
Cerkiew "Na krwi" 250 rubli
Muzeum Rosyjskie (Pałac Michajłowski) 600 rubli
Kunstkamera 500 rubli
Muzeum Blokady Leningradu z przewodnikiem 300 rubli
Muzeum Fabergé 450 rubli
Grand Maket 540 rubli
Lawra Aleksandra Newskiego 150 rubli
cmentarz Tichwiński: XVIII-wieczny i Wielkich Mistrzów po 200 rubli
Obserwatorium Astronomiczne Pułkowo 500 rubli

fakultatywnie:
Park Rosja - moja historia 250 rubli
Filharmonia 900 rubli
Muzeum Antarktydy i Arktyki (I 2020 - 200 lat odkrycia Antarktydy)
Zamek Michajłowski - wystawa czasowa "200 lat odktycia Antarktydy"
Kolekcja Impresjonistów - Ermitaż
sobór świętej Trójcy
monastyr Smolny
świątynia buddyjska - najstarsza w Europie
Łachta Centr - wieżowiec Gazpromu, najwyższy biurowiec Europy (460 m)
most Bolszeochtinskij ze złotym zaciskiem
port morski

pilot

Agnieszka Siejka
tel. 605 826 536 (dostępny od 10 II)
e-mail: siejka.aga@gmail.com

przewodnik

Olga Rajna
tel. +79217517180

operator

Wytwórnia Wypraw
ul. Środkowa 1/33, 03-430 Warszawa
tel. 22 394 12 20, 797 865 604
e-mail: wyjazdy@wytworniawypraw.pl
www.wytworniawypraw.pl
www.facebook.com/wytworniawypraw

 

należy zabrać

  • paszport
  • legitymację nauczyciela/emeryta/studenta/ucznia
  • prowiant na drogę i termos z ciepłą zawartością

 

zbiórka

10 II 2020 (poniedziałek), godz. 7:00, ul. Petrusewicza (ZMIANA!!!)

powrót

16 II 2020 (niedziela), godz. 19:00, ul. Petrusewicza

 

program

poniedziałek 10 II

  • 7:00 - odjazd spod Aquaparku we Wrocławiu
  • 16:00 - Korycin - obiad we własnym zakresie
  • nocny przejazd przez Litwę, Łotwę i Estonię

wtorek 11 II

  • śniadanie we własnym zakresie
  • Narwa - przejazd do obwodu Petersburskiego
  • 14:00 - przyjazd do Petersburga, Łuk Triumfalny, kanał Obwodny, obiad (Tarełka, ul. Murata)
  • zakwaterowanie w Petersburgu Na Sapernom (Sapernyj Pereulok 7, pokoje 2-osobowe z łazienkami)
  • Ogród Letni, Pola Marsowe, Zamek Michajłowski (wystawa z okazji 200-lecia odkrycia Antarktydy), sobór Zmartwychwstania Pańskiego (Na Krwi), kanał Gribojedowa, most Aniczkowski, prospekt Newski (secesyjne sklepy, pasaże, muzea i pałace, w tym: sobór Kazański z grobem Kutuzowa (przeniesionym z Bolesławca), kościół katolicki św. Katarzyny (do roku 1938 miejsce pochówku króla Stanisława Augusta), luterański kościół św. Piotra, Gościnny Dwór, Ratusz miejski, Teatr Aleksandryjski, pomnik carycy Katarzyny II, księgarnia w DH Singera, DH Jelisiewa, Pałac Zimowy, Gmach Sztabu Głównego, łuk Triumfalny i kolumna Aleksandryjska, Gmach Admiralicji, Most Pałacowy, kolumny rostralne, nocna panorama miasta

środa 12 II

  • 8:00 - śniadanie w hotelu
  • Wielka Synagoga Chóralna - druga pod względem wielkości w Europie (po budapeszteńskiej), Teatr Maryjski, Pałac Jusupowów - miejsce zamordowania Rasputina, Muzeum Morskie, Wyspa Wasilewska - Akademia Sztuk Pięknych, nabrzeże sfinksów, pałac Menszikowa, Petersburski Uniwersytet Państwowy - Dwanaście Kolegiów, pomnik Łomonosowa, Kunstkamera - najstarsze muzeum w Rosji, Muzeum Zoologiczne, Giełda, kolumny rostralne, Wyspa Zajęcza - najstarsza część miasta, twierdza Pietropawłowska (salut armatni godz. 12, tu więzieni byli Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn-Niemcewicz, Jan Kiliński i Bronisław Piłsudski oraz Dostojewski, Gorki i Trocki), panorama miasta, mennica, magazyn jachtu Piotra I, sobór św. św. Piotra i Pawła - miejsce pochówku Romanowów (wieża z aniołem wg projektu polskiego matematyka Żurawskiego), pomnik Piotra I, Muzeum Nauki i Techniki, most św. Jana, Błękitny meczet - największy w Europie poza Turcją i najdalej wysunięty na północ, Kamień Sołowiecki, secesyjna willa baletnicy Matyldy Krzesińskiej (zamieniona w główną siedzibę bolszewików), domek Piotra I, Nachimowska Szkoła Morska i krążownik Aurora, ławra Aleksandra Newskiego z jego grobem, cmentarz Tichwiński: XVIII-wieczny z grobami Eulera i Łomonosowa oraz cmentarz wielkich mistrzów z grobami Marii Szymanowskiej, Czajkowskiego, Rubinsteina, Musorgskiego, Dostojewskiego, Borodina, Rimskiego-Korsakowa
  • obiadokolacja
  • dom i pomnik Mickiewicza, pomnik Puszkina
  • 20:00 - koncert w Filharmonii Petersburskiej - najstarszej w Rosji (Rachmaninow: Wiosna, Trzy pieśni rosyjskie, Dzwony)

czwartek 13 II

  • 8:00 - śniadanie w hotelu
  • Ogród i Pałac Letni, Pole Marsowe, Pałac Marmurowy - ostatnie miejsce zamieszkania Stanisława Augusta Poniatowskiego, plac Senacki, pomnik Piotra I tzw. Miedziany jeździec
  • sobór św. Izaaka Dalmatyńskiego - największa świątynia prawosławna Petersburga, druga w Rosji - panorama miasta z tarasu
  • Carskie Sioło i Bursztynowa Komnata – jedna z największych tajemnic XX wieku
  • obiadokolacja
  • Pałac Michajłowski (Państwowe Muzeum Rosyjskie - największe zbiory sztuki rosyjskiej po galerii Trietiakowskiej w Moskwie) - tu m. in. Siemiradzki, Rublow, Szyszkin, Chagal, Malewicz
    (czynne w czwartki do 21)

piątek 14 II

  • śniadanie w hotelu
  • Ermitaż - trzecie co do wielkości muzeum świata
  • Kunstkamera z wielkim globusem z Gottrob
  • Muzeum Blokady Leningradu
  • obiadokolacja
  • Muzeum Fabergé (czynne do 21)

sobota 15 II

  • śniadanie w hotelu
  • wykwaterowanie
  • metro petersburskie - najładniejsze stacje: Admirałtiejskaja (86 m głębokości), Awtowo, Akademiczeskaja, Bałtijskaja, Narwskaja, Puszkinskaja, Nowoczerkaskaja, Kirovskij Zawod
  • Brama Moskiewska
  • Grand Maket - Rosja w miniaturze (film o kulisach działania makiety)
  • obiad we własnym zakresie
  • obserwatorium astronomiczne Pułkowo
  • Peterhof - zespół pałacowo-ogrodowy, Wielka Kaskada z kanałem prowadzącym do Zatoki Fińskiej - kaskady i fontanny wyłączone w zimie, sobór św. Piotra i Pawła, stacja kolejowa
  • Kronsztad - rzut oka na twierdzę
  • 16:00 - wyjazd do Polski

niedziela 16 II

  • przejazd przez Estonię, Łotwę i Litwę
  • 13:00 - Korycin - obiad we własnym zakresie
  • 19:00 - powrót do Wrocławia

 

zgłoszeni uczestnicy

l.p. Imię i nazwisko afiliacja pok fil
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
Elżbieta Chruścicka
Małgorzata Chyrc
Sabina Cicha
Katarzyna Demska
Michał Demski
Andrzej Drabik
Danuta Drabik
Magdalena Falkowska
Małgorzata Kołaczkowska
Alina Krzykawiak
Janusz Kuś
Teresa Polak-Kuś
Karol Łąk
Andrzej Mikołajczyk
Małgorzata Mikołajczyk
Sylwia Mrowiec-Paśko
Ewa Nowak
Irena Nowicka
Ewa Pater
Gabriela Pendyk
Magdalena Polesiuk
Jadwiga Proniewicz-Hasiak
Urszula Pruszyńska
Joanna Radomska
Danuta Serafinowicz
Barbara Sieczka
Józef Sieczka
Mateusz Sieczka
Michał Sieczka
Maria Skowronek
Irena Sroczyńska
Cezary Sroczyński
Beata Szczerba
Ewa Wesołowska-Wnęk
SP 44 Wrocław
SP 107 Wrocław
LO 10 Wrocław
SP Smolec
SP Smolec
Opole
Opole
SP Radwanice
IM UWr
SP 107 Wrocław
SP 19 Wrocław
SP 19 Wrocław
SP Gierałtowiec
oSdM
IM UWr
SP 50 Wrocław
SP Zbrudzewo
SP Siechnice
SP 86 Wrocław
LO 10 Wrocław
LO 2 Wałbrzych
LO Zgorzelec
Gm 2 Wrocław
SP 75 Wrocław
SP 6 Wrocław
ZS Dobrzeń Wielki
ZS Dobrzeń Wielki
ZS Dobrzeń Wielki
ZS Dobrzeń Wielki
Świdnica
SP 19 Wrocław
SP 19 Wrocław
SP Miękinia
SP 42 Wrocław
1
2
3
4
4
5
5
6
7
2
8
8
9
9
9
10
6
7
3
11
12
12
13
10
13
14
14
15
15
1
16
16
11
6
+
+
+
+
+
+
+
-
+
+
+
+
+
+
+
+
-
+
+
+
+
+
+
+
+
-
-
-
-
+
+
+
+
-

 

ZałącznikWielkość
PDF icon warunki_ubezpieczenia.pdf332.46 KB
Plik kwestionariusz_wizowy.docx7.96 KB